We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Böyle bir ticareti dünya daha keşfedemedi, edemeyecek de

182 6 4
12.02.2019

Dün sabah itibariyle belediyelerin tanzim satışları başladı. Domates, patates, soğan, sivribiber, çarliston biber, salatalık ve patlıcan ile başlayan tanzim satışlarda fiyatların market fiyatlarının yaklaşık yüzde 40-50 altında olduğu görüldü. Fiyatlar yaklaşık yarı yarıya tıraşlandı.

-İstanbul’da 50 ayrı yerde, Ankara’da 30 ayrı yerde tanzim satışı olacak. Diğer illere de yaygınlaştırılacak. Bu kadar az satış yeri ile market ve diğer satış yerleri ile rekabet etmek ve oradaki yüksek fiyatları aşağı çekmek mümkün mü diye düşünülebilir. Elbette mümkün.

-Bir kere karşılıklı fiyatları körükleyen iki ayrı piyasayı dizginleyecek yeni bir yapı geldi sistemin içine. Bundan sonra yarış ve rekabette tanzim satışları yol gösterici olacak. Market veya çoğu yerde semt pazarlarının fiyatlarını yüksek bulanlar tanzim satışlara yönelecek. Tüketici artık birbirine benzeyen iki sisteme mahkum değil.

PAZARLAR İLE MARKET FARKI KAPANDI

-Semt pazarları ile marketlerin benzerliği normalde yok. Çünkü semt pazarlarının kirası, sabit giderleri, yüzde 100 kayıtlı çalışması, istihdamın kayıtlı olması ve vergisi yok. Bu açıdan marketlerle semt pazarları arasında ciddi maliyet farkı var ve ciddi fiyat farkının da olması gerekir.

-Ama son dönemde bu fark kapandı. Semt pazarları da modern ve lüks........

© Habertürk