We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Borsada şeytanın bacağını kırdık mı?

110 6 0
29.06.2020

Dünyada koronavirus vaka sayısı 10 milyonu, salgından yaşamlarını kaybedenlerin sayısı yarım milyonu geçti. Buradan da virüsün öldürücülük oranının 20 kişide bir olduğu görülüyor.

Virüs ilk dünya turunda ABD, Meksika, Brezilya, Hindistan ve Rusya’da yayılımını sürdürüyor. ABD pandeminin merkezi haline gelirken bazı eyaletlerde yeniden kısıtlamalara gidiliyor.

Dünyanın Batı tarafında ilk dalganın en şiddetli aşaması yaşanırken Asya ikinci dalgayı bekliyor, hatta mücadele ediyor. İlk dalgayı atlatan Asya ülkelerinin bazılarında ikinci dalganın ilk atakları ortaya çıkıyor.

İKİNCİ DALGAYA DAHA HAZIRIZ

-21 Ocak’tan itibaren küresel gündeme baskın şekilde giren pandeminin 5. ayını tamamlarken umutlar ilaç geliştirmede ve aşının bulunmasında. Bu konuda 10’larca şirket belli bir mesafe aldı ve iyi haberler geliyor. Ama gerçekleşmeler en erken kışa doğru ve gelecek yılın ilk aylarında bekleniyor.

-Kuzey yarım kürede sıcakların başlaması ve okulların kapalı olmasından yaz aylarının hastalıkta dalgalı bir seyirle geçebileceği tahmin ediliyor. Ama sonbahar ve kışa girerken soğukların başlamasıyla ikinci dalganın yaşanmasına daha yüksek ihtimal veriliyor. İlaç ve aşının kışa yetiştirilmesinin de önemi burada.

-Ancak ikinci dalganın birincisi kadar yaşama ve ekonomiye yıkıcı etkide bulunmayacağı umuluyor. Çünkü ülkeler sağlık sistemlerini bir ölçüde takviye ettiler ve virüsü biraz olsun tanıdık. Nasıl davranabileceğimizi ve korunabileceğimizi az çok biliyoruz. İlaç ve aşı yetişti veya yetişmek üzere olacak.

-Dolayısıyla ikinci dalga yaşansa bile, ilk dalga gibi insanlar üzerinde korku salamayacak.

DAHA DERİN DARALMA, DAHA GEÇ TOPARLANMA

-Nitekim Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde “Muhtemelen dip noktayı geçtik, ki bunu biraz endişeyle söylüyorum, çünkü ciddi bir ikinci dalga olabilir. Toparlanma inişli çıkışlı, eksik ve dönüştürücü olacak” dedi.

-Salgında küresel çaptaki bu gecikmeli toparlanma ihtimali karşısında ekonomide yapılan tahminler de değişiyor. IMF ve diğer uluslararası kuruluşlar küresel ekonomideki daralmayı daha derin, toparlanmayı biraz daha gecikmeli ve daha güçsüz görüyor artık. IMF yarıyıl raporunda küresel daralmayı yüzde 3’ten yüzde 4.9’a çıkardı. Nisan ayındaki tahminine göre küçülmeyi 1.9 puan artırdı.

-Gelecek yılki ekonomik büyüme tahminini ise yüzde 5.8’den yüzde 5.4’e indirdi. Küçülmeyi artırıp büyümeyi düşürmek,........

© Habertürk