We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başarılırsa büyük iş, kokusu bile piyasaları ateşlemeye yetti  

125 25 0
25.09.2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetinin Amerika ziyareti devam ediyor. İlk gelen haberler de pozitif yönde. Karşılıklı olarak ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak için öneriler ve yol haritasının ortaya konulması bekleniyor. Ancak ilerleme sağlanabilmesi için Türkiye ve Amerika’nın sorunlu alanları azaltması ve anlaşması lazım. Bu da hiç kolay değil. En başta Rusya’dan alınan S400’lerin durumunun ne olacağı var.

PAZARLIK BAŞLADI

-Ancak iki ülke arasında görüşmelerin hatta pazarlıkların başladığına dair işaretler geliyor. Bunlardan ön önemlisi ABD tarafının Türkiye F-35, patriot sistemlerini de kapsayan bir paket sunduğuydu. Amerika’nın teklifini ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield’in sözlü olarak Türk heyetine ilettiği belirtildi.

-Bu haber akış Türkiye piyasalarını ateşledi. Dolar kuru 5.70’in altına inerken borsa yükseldi. TL en çok değer kazanan para biri, borsa da en çok prim yapan piyasa oldu.

-Piyasaları canlandırmaya pazarlığa başlanması yetti bile. Bakalım pazarlıklar Türkiye lehine sonuçlanacak mı? Sonuçlanırsa bunun pozitif kalıcı etkilerini önce finansal piyasalarda sonra da reel ekonomide görebiliriz.

50 MİLYAR DOLARLIK HAVUÇ

-Çünkü önümüze konulan havuç büyük. Patriotların alınması, F35 projesine dönüş elbette önemli. Ama ikili ticaret hacminin 20 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılma çapası daha önemli.

-Bunu gerçekleştirmek üzere serbest ticaret anlaşması........

© Habertürk