We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

1. lige çıkmak için yaklaşık 50 yıl gerekiyor

123 14 0
10.10.2019

Hazırlıkları yapılan Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahale dün resmen başladı. Vatana, millete hayırlı olsun. Barış Pınarı olarak adlandırılan harekat inşallah en kısa sürede ve en az kayıpla tamamlanır, amacına ulaşır. Ordumuza ve Mehmetçiğe başarılar dilerim.

-Askeri harekatla ilgili finansal piyasalarda net fiyatlama bu haftadan itibaren başlamıştı. Harekatın resmen başlamasıyla fiyatlamanın ve finansal oynaklığın devamı geldi.

-Kur son dönemin en yükseğine çıktı. Borsa 100 binin altına indi. Faizler de hafif kıpırdadı. Harekatta yol alındıkça fiyatlardaki oynaklık giderek azalacaktır.

-Bu gelişme dışında dün Türkiye’yi ve ekonomiyi yakından ilgilendiren üç veri açıklandı.

REKABET SIRAMIZI KORUDUK

-İlki Dünya Rekabet Forumu tarafından her yıl hazırlanan 2019 Küresel Rekabetçilik Raporu’na göre Türkiye yerini korudu. Dünya Rekabetçilik sırasındaki yerimiz 61.’lik. 2012 yılında sıramız 43.’lük iken, sonraki yıllarda gerilemeyle 61.’liğe düştük. Büyümenin sıfıra indiği bir yılda sırayı korumak bu bakımdan önemli. İnşallah geriye gidiş durur.

BÜYÜYECEĞİMİZE DÜNYA DA İNANIYOR

-Ekonomik durumun iyileşeceğine Dünya Bankası da katılıyor. Dünya Bankası dün yayımladığı rapordu Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini sıfır düzeyinde tuttu ve hükümetin tahmini olan yüzde yarım oranına çok yakınlaştı.

-Dünya Bankası gelecek yıl için Türkiye ekonomisinin yüzde 3, 2021’de yüzde 4 büyüyeceğini tahmin etti. Hükümetin........

© Habertürk