We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ermeniko Militanları Öldürdü….

7 5 3
05.05.2021

Aşağıdaki fotoğrafı ilginç bir tarihi mekân olan Sinop “Seyit Bilal Türbesi” haziresinde çektim. Bu hazireyi belki başka bir yazıda ele alabilirim. Burası Hz. Hüseyin’in torunu Seyit Bilal’ın türbesi etrafında ilginç hikâyelerle dolu bir hazire. Seyit Bilal’in yanı sıra Cezayirli Ali Paşa Camii, Yozgatlı Çapanoğlu Müşir Ahmet Şakir Paşa’nın mezarı, Sinop limanında Ruslarla çarpışırken Şehid olan Amiral Hüseyin Paşa’nın mezarı yanı sıra “Hanımlar Türbesi” gibi pek çok hikâyeye ev sahipliği yapıyor.

İşte Burada mezar taşında tüm hikâyesi “Van İlbayı Ali 1907 de Batumda Ermeniko Militanları Öldürdü” yazan mezar da bulunur.

Sinop-Van arası yaklaşık 1150 kilometre, Sinop-Batum arası ise 686 km. Van Valisi iken Batum’da Ermeni Militanlar tarafından şehid edilen Ali Rıza Paşa’nın Sinop’ta mezarı nasıl olur?

Konuya burada ara verelim ve ABD Başkanı Joe Biden’in 24 Nisan’da 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına gelelim. Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da yazan- çizen, bol bol tweet atan pek çok kişinin, hatta yetkilinin bildiriyi tam olarak okumadığını düşünüyorum. Bu açıklama her yıl 24 Nisan’da ABD Başkanlarının yaptıkları açıklamalardan sadece biri olarak geçiştirilecek bir açıklama değil.

Başkan Biden ana hatlarıyla;

“Osmanlı Döneminde yaşanan Soykırım” ifadesini kullanıyor ve “kendimizi böyle bir vahşetin bir daha yaşanmamasına adıyoruz” beyanıyla hem suçluyu! İlan ediyor hem de konuya “adama” gibi bir duygusallık katıyor.

Bu suçlu belirleme talihsizliğini “24 Nisan 1915'ten itibaren Konstantinopolis'teki Ermeni aydınların ve cemaat liderlerinin Osmanlı makamları tarafından tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni, imha kampanyasında sürgün edildi, katledildi veya ölüme yürüdü” sözleriyle pekiştiriyor. Ve İstanbul’a “Konstantinopolis” deme cüretini de ilave ediyor.

İç Kamuoyuna ve ABD’de yaşayan Ermenilere seslenirken de:

“Hayatta kalanların çoğu, ABD de dâhil olmak üzere dünya çapında yeni evler ve yeni hayatlar bulmak zorunda kaldı. Ermeni halkı güç ve dayanıklılıkla hayatta kaldı ve cemaatini yeniden inşa etti. On yıllar boyunca Ermeni göçmenler ABD'yi sayısız şekilde zenginleştirdiler, ancak atalarının birçoğunu kıyılarımıza getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Hikâyelerini onurlandırıyoruz. O acıyı görüyoruz. Tarihi doğruluyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz.

Bugün, kaybedilenlerin yasını tutarken, gözlerimizi geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya doğru da çevirelim. Bağnazlığın ve hoşgörüsüzlüğün günlük kötülüklerinden etkilenmeyen, insan haklarına saygı duyulan, tüm insanların onurlu ve güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürebildiği bir dünya. Gelecekteki zulümlerin dünyanın herhangi bir yerinde oluşmasını önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim ve tüm dünya insanları için şifa ve uzlaşma peşinde koşalım.

Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda ölen tüm Ermenileri onurlandırıyor.”

Cümleleriyle. Hem........

© Habername


Get it on Google Play