We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 Yılının En Büyük 10 Sanayi Kuruluşu

2 0 0
02.06.2022

Yaklaşık bir yıl önce “Tüpraş, Ford, Oyak-Renault, Arçelik, Tofaş (TOP%) ve Pandemi Gölgesinde Bir Yılın Özeti…”başlıklı yazımı sizlerle paylaşmıştım. Bazı rahatlamalar olsa da pandeminin etkilerinin devam ettiği bir yılı daha geride bıraktık ve İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi sektörünün devler ligini belirleyen ve 1968 yılından bu yana aralıksız yapılan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2021 yılı sonuçlarını açıkladı.

Odakule’de Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından 54.sü açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Başkan Bahçıvan sözlerine: “Bildiğiniz gibi dünyamız son iki yıldır adeta bir kara delikten geçiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde yaptığı “pandemi” açıklamasından bu yana Covid-19 ile yattık, Covid-19 ile kalktık. Bugün ise salgın için henüz “son buldu” denmese de etkileri çok şükür büyük ölçüde azaldı. ”diyerek başladı ve Şöyle devam etti:

“Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının kökleri 1960'lı yıllara kadar uzanıyor. İlk kez 1968 yılında "100 Büyük Firma" olarak açıkladığımız çalışmamızın kapsamı, gelişen ekonomimiz ve serpilen sanayimiz ile birlikte 1978 yılında 300 kuruluşa, 1981 yılında ise 500 kuruluşa çıkarılmıştı. O tarihten itibaren her yıl İSO 500’ü ve 1998’den bu yana da İSO İkinci 500’ü kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Başkanın konuşmasından hareketle sizlerle rapora ilişkin önemli gördüğüm bazı verileri paylaşmak istiyorum:

2020 Yılında Daralan (%3.1) Dünya ekonomisinde Hızlı Toparlanma…

Yukarıda ifade ettiğim yazımda bir yıl önce “Büyümeye Pandemi Molası” başlığıyla Dünya’da ve Türkiye’de pandemi etkisini anlatmaya çalışmıştım. Pandeminin “en ağır geçen ilk yılında, dünyada birçok endüstride üretim önemli ölçüde gerilemişti. Enerji kullanımı ve lojistik durmuş, tedarik sorunları had safhaya çıkmıştı. Bu süreç büyüme rakamlarında da kendini göstermiş ve dünya ekonomisi yüzde 3,1 daralmıştı. Fakat bu daralmayı 2021 yılında yüzde 6,1 ile hızlı bir toparlanma izledi.”

Tabii ki bu büyümeye bakıp her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemek mümkün değil. Başkan Bahçıvan’ın ifadeleriyle: “Bu büyüme, talepteki güçlü artış ile gerçekleşirken artan tedarik sorunları uzun bir aradan sonra yüksek enflasyonu dünya ekonomisinin gündemine taşıdı. Yaşanan enflasyonun yanı sıra Covid-19 salgınının yaratmış olduğu derin travmalar, büyümenin kapsayıcılığını sınırlarken ülkeler ve sosyal gruplar arasında var olan dengesizlikleri daha da artırdı.”

Türkiye ekonomisi ise % 11’lik bir büyüme ile 2021 yılında son 10........

© Habername


Get it on Google Play