We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Habername köşe yazarlarımızdan Meltem KAVAK 22. Dönem Ak Parti Bursa Milletvekili Faruk AMBARCIOĞLU ile gerçekleştirdiği söyleşi.

3 0 0
21.09.2021

(18.09.2021)

Öncelikle Bursa’mıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bursa’mızı tarif ederken şehirler Sultanı sultanların şehri diye yorumlarım. Onunda sebebi şu Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi ile beraber onun torunları ilk beş padişahımız gönül sultanlarımız bursa da yatıyor.

Osman Gazi, Orhan Gazi, Murat Hüdavendigar, Yıldırım Beyazıt, Çelebi Mehmet ve Fatih Sultan Mehmet’in babası II. Murat olmak üzere Bursa’mız da böyle güzel insanlar var.

Onların dışında Emir Sultan Hazretleri var Buhara’dan kalkıp geliyor. Eyüp Sultan kadar tanınan Bursa’mızda da Üftade Hazretleri ve herkesin bildiği Somuncu Baba, Eskici Mehmet Dede gibi çok değerli şahsiyetlerimiz Bursa’da yattığı için ben Sultanların şehri ifadesini rahat kullanıyorum.

Ben kısaca kendimi şöyle tanıtayım. 1955 yılında Bursa’nın Orhaneli İlçesinde doğdum. İlkokul ve liseyi orda okuduktan sonra Bursa Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümünden mezun oldum 1970 yılında. Mezun olduktan sonra yurdun dört bir tarafında 25 yıl öğretmenlik hayatım sürdü.

Bir ara Bakanlık tarafından yapılan sınavlarda matematik üzerine Almanca eğitim alabilmek adına açılan sınavı kazanarak Almanya da kaldık. Geldiğimizde matematik dersini Almanca olarak anlattım. Sonra rahmetlik babama ferç gelince tayinimi Orhaneliye almak zorunda kaldık. Daha sonra emekli oldum, halk eğitim de müdürlük yaptım. Daha sonra İstanbul da Mavigün Kolejlinde müdürlük yaparken 2002 yılında ki seçimlerle Ankara’ya 5 yıllığına TBMM ‘sine Bursa Milletvekili olarak parlamentoda bulunmak gibi yüce milletimize hizmet edebilmenin onurunu yaşadık.

Oda benim için ayrı bir gurur tabiki kendim için çocuklarım için, torunlarım için bırakabileceğim en büyük miraslardan biriside katlar yatlar felan değildir. Böyle güzel bir hizmet etme noktasında evlatlarınıza bırakabileceğiniz en güzel eserler bunlardır. Bunu neden söylüyorum, biz Bir Şehit Bir Öykü Bir Şiir kitabı elimize geçtiğinde ben şunu dedim.

Bu sıradan bir kitap........

© Habername


Get it on Google Play