We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şeyma

2 4 5
09.05.2021

Gidenler bilir Mekke’nin havası ve iklimi pek cazip değildir. Çünkü Mekke çok sıcaktır ve etrafı dağlarla çevrili bir vadinin ortasında olduğu için bir nevi çukurdadır. O yüzden Kabe’yi sel basmıştır tarihte defalarca. Mekkelilerin de kaba insanlar olduğunu iddia eden çoktur. 15 asır önce de bu durum böyleydi. O yüzden imkanı olan ebeveynler yeni doğan çocuklarının güzel bir iklimde yetişmesi, nazik insanlarla bir arada olması ve daha güzel bir Arapça konuşmayı öğrenebilmeleri için Mekke’nin kuzeyinde yer alan ve bir yayla hükmünde olan Badiye’de yaşayan süt annelerine verirlerdi.

Adet haline gelmiş bu sistem şöyle çalışıyordu: Yılın belli bir zamanında Beni Saad kabilesinden emzirme çağında çocuğu olan aileler Mekke’ye gelir. Burada bebeği olan aileleri dolaşırlar ve anlaştıkları ebeveynin bebeğini alarak geri dönerler. Anlaşılan süre boyunca bebeğe bakar ve yetiştirirler. Süre dolunca, ki bu birkaç sene olabilir, geri getirip ailelerine teslim ederler bebeği. Elbetteki karşılığında bir ücret ve hediyeler alırlar.

571 veya 572 yılı olsa gerek yine aileler gelir Beni Saad yurdundan Mekke’ye. Gelen ailelerden biri de baba Haris, anne Halime, abla Şeyma ve bebek Abdullah’tan müteşekkildir. Seyahat ederken kullandıkları eşek yaşlıdır ve yavaş hareket etmektedir. O yüzden Mekke’ye en son onlar varırlar. Ulaştıklarında zenginlerin bebekleri alınmış ve geriye sadece kimsenin tercih etmediği Abdülmuttalib’in yetim torunu kalmıştır. Halime ile Haris de önce alsak mı almasak mı diye tereddüt ederler. Haris “vardır bunda da bir hayır” der eşi Halime’ye ve alırlar........

© Habername


Get it on Google Play