We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emekli Olmak İçin Hazır mısın?

2 4 2
06.05.2021

Her çalışan insan 50’li yaşlarına geldikten itibaren artık işe gitmek zorunda olmayacağı, çoluk çocuğunun rızkını, eğitimini ve geleceğini düşünmeyeceği, kafasını dinleyeceği, bol bol tatile çıkıp hayattan daha çok keyif alabileceğini umduğu emeklilik günlerini hayal etmeye başlar. Bu güzel hayalleri iki şey yıkabilir: hastalıklar ve geçim sıkıntısı. Tamamen önlemek mümkün olmasa da hastalıklar çeşitli tedbirler alınarak asgariye indirilebilir. Bu konuyu daha önce yazmıştım. https://www.habername.com/yazi-90-yil-saglikli-yasamak-icin-12634.htm Bu yazıda emeklilikte geçim sıkıntısını önlemek için alınabilecek tedbirlerden ve tavsiye edilenlerden kısaca bahsetmek istiyorum.

Finans ve emeklilik uzmanlarına göre emekli olduktan sonraki gelirinizin en son kazandığınız rakamın ’i civarında olması gerekiyor. Diyelim ki emekli olmadan önce ayda 5.000 TL ile geçinebiliyordunuz. Emekli olduktan sonra size ayda yaklaşık 4.000 TL gerekiyor ki aynı refah seviyesinde yaşamaya devam edebilesiniz. Artık emekli olduğunuza göre bu miktarın emekli maaşınız, birikimleriniz ve kira geliri gibi akarlarınız ile karşılanması gerekiyor.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da emekli maaşı tek başına geçinmeniz için yeterli bir gelir kaynağı değil. O yüzden birikimlerinizi risksiz ve........

© Habername


Get it on Google Play