We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yetimhane Güllerinde Karpuz Sefası

1 0 0
10.05.2022

Sonra ikinci oyunlara başladık. Aynı büyüklükte leğenler hazır edildi. Bidonlarla da suyumuz geldi. Su dolu leğenin içinde elma yeme yarışması başladı. Tabi yaşı ve ağzı büyük olanlar hemen öne geçiyor. Islansalar da hem elma yemek güzeldi, hem de gülerek eğlenmek. Buradaki çocukların birçoğunun hayatında ilk kez elma yediğine dair yemin etsem yalan olmaz. Sakın elma deyip geçmeyin. Burada çok değerlidir. Normalde köylülere kapalıyız ama gene de iki misafirimiz bizi izlemeye ve bizimle gülmeye gelmişlerdi.

Nihayet elmalar da bitti. Elma bitmedi ama elma yarışması bitti. Sırada karpuz var. Karpuz yarışmasını mescidin balkonunda yapacağız. Kirlenirse yıkaması kolay olsun. Gölgenin kaybolmadığı kuzey tarafa tezgâhı serdik. Ortaya iki sıra halinde tabakları dizlik, karpuzları olabildiğince eşit şekilde dilimledik. Şimdi oyun zamanı. Onlar da bakıyor; “karpuzun oyunu ne olacak acaba?”

Mescitte 2'de misafirimiz var. Birisi daha genç, diğeri yaşlı bir amca. Onlar da kahkahalarla yazışmalarımızı izlediler. Dedim ki “siz de karpuz yeme yarışmasına katılabilirsiniz. Ama bir şartla. Çocuklarımız nasıl yiyeceklerse siz de öyle yiyeceksiniz. Kimseye ayrıcalık yok. İmam Davut ve biz de buna dâhil olacağız.” Bir dilim karpuzun hatırına mıdır, yoksa buradaki doyumsuz neşenin hatırına mı bilemem ama onlar da katıldı buna.

Kural gayet........

© Habername


Get it on Google Play