We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ufuk Sorunu

4 0 0
08.04.2022

İnsan ancak görebildiği yeri hayal eder. Eskiden KAF dağının arkasındaki Zümrüd-ü Anka kuşunun kanatları anlatılır ve çocuklara öylesine uçuk denebilecek ve ama hayal ötesi hedefler verilirdi. Keşke o masallar hala dimağlarımızı süslüyor olsaydı.

Ufuk sorununu en çok gördüğüm ve hissettiğim yerlerden birisi de Burkina Faso’dur. Ben sizi geçen hafta yaşadığım bir hatırayı size nakletsem sizler beni daha iyi anlarsınız değil mi? Elbette burada amaç sadece dünya üzerindeki bir toprak parçası değildir. Bu ufuk açıklığına her yerin daha çok ihtiyacı vardır.

Burada okul müdürlüğü de yapan bir kardeşimiz var. Hem ilahiyat hem de hukuk tahsili yapmış. Burada bulunabilecek en donanımlı ve entelektüel simalardan birisidir.

Geçen gün onun yanına kısa bir ziyarete uğradım. Yanında birisi vardı. Bu misafirimiz Mısır’da 16 sene okumuş, Kelam /Felsefe alanında mastır yapmış. Bu arada bilgisayar ve elektronik üzerine kurslar almış. Yani sadece bir alanla uğraşmamış. Ancak sonunda buraya yani memleketine dönmüş. Burada şimdi köydeki bir adamla aynı muameleyi görüyor. Hâsılı Mısır’da aldığı 16 yıllık eğitimin bir karşılığı yok. Bir medresede sadece ders saati ücreti karşılığı iş bulmuş. Buradan aldığı ücret onun ulaşım masraflarına zor yeter. Aldığı diploma ve belgelerin........

© Habername


Get it on Google Play