We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tornavida

1 1 0
02.09.2021

Herkes hayatının bir yerine eline bir tornavida almıştır. İster bir mekanisyen/ tamirci olun, ister olmayın. Elinize değmiştir.

Bizim ülkemizde tornavida genelde iki çeşit olur. Biz bunu görüntüsüne göre düz ve yıldız diye isim veririz. Bizim ülkemizde tornavida var da başka yerde yok mu? Elbette orada da olacak yani. Burkina Faso’da da tornavida var. Burada da iki çeşit. Ama isimleri düz ve yıldız değil.

Düz tornavidaya burada Fransa tornavida derler. Anladığım kadarıyla bunu Fransızlar icat etmişler. Bu nedenle onların adı ile anılıyor. Yıldız tornavidanın adı ise Amerika... Yani bir usta çırağına “bana düz / yıldız tornavida ver” demez. “Bana Amerika / Fransa tornavida ver” diye seslenir.

“Şimdi bundan bize ne?” diye düşebilirsiniz. Yani başka bir ülkede adının değişik olması niçin bizi ilgilendirsin? Haksız sayılmazsınız. Ancak yazının sonunda belki de düşünceniz değişecek.

Fransızlar, Amerikalılardan daha erken bir şekilde sömürge dünyasına girmişler. Fransızların çok kaba bir sömürme gelenekleri vardır. “Aman bunların da canı var, incinmesinler, çok da fark etmesinler...”gibi takıntıları yok. Her şey tek düzedir. Burada “asıl halka karınlarını doyuracak bir şeyin kalıp kalmamasını” da hiç önemsemezler. Armut ağacına gelirlerse dalında meyve - yaprak ne var ne yok hepsini alırlar.

1910 yıllarında Amerikalılar yıldız tornavidayı bulmuş. Yani bununla cıvata dünyasında yeni bir çığır açıyorlar. Kaçma şansınız zayıflıyor. Eğer bir köşesinde aşınma varsa da yıldız........

© Habername


Get it on Google Play