We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tefrika Aşkı

1 0 0
14.08.2021

Geçen hafta sabahın erken saatinde bir akika törenine katılmam gerekti. Çünkü Burkina Faso’da akika törenleri önemlidir ve akika sahibi de adaşım... Dışarıda fırtınayla beraber yağmur var. Bana eşlik edecek arkadaşların gecikeceğini düşünmüştüm ama yanılmışım. Normal zamanda geciken arkadaşlar, bugün tam dakikasında hazırlar.

Burada akika törenleri mescitlerde yapılır. Biz de evin yanındaki küçük bir mahalle mescidine girdik. Ön tarafta dört tane hoca oturuyor. Onlardan birisi biz girdiğimizde son cümlelerini söyleyip bitirdi. Sonra diğeri konuşmaya başladı. Konuşmasında Besmele ile ilgili konuşmalar yaptı. Bilgi dağarcığında besmele varmış... Konuşmanın tüm cümlelerini anlayamasam da genel konuyu anlayabiliyorum.

Arkasından genç bir delikanlı konuşmaya başladı. Özelliği neydi de onu öne alıp konuşma hakkı verdiler anlamadım. Dikkatimi ilk çeken kıyafetinin göğüs bölümünde yer alan bir armaydı. Onu okuyamadım. Böylece de onun aidiyetini çözemedim. Burada bunlar ayrıntı değildir. O da besmelenin ayet olup olmaması ve kaç tanesinin ayet olduğu konusundaki tartışmaya girdi. Yani biraz önce konuşan hocaya cevap vermiş oldu. Bu konuşurken diğer hoca, hemen bir Kur’an-ı Kerim aldı ve Neml suresinin ilgili ayetini açıp buldu. Yanındakiyle bir şeyler fısıldaştılar. Yani ortam gerildi.

Artık bombanın pimi çekilmiş oldu. Başka bir mescitte aynı konu daha önce böylesine tartışılmış ve o bölgedeki kavga hala bitmemiş. Mescitten çıktıktan sonra buraya beraber katıldığımız arkadaşlar, böylesi bir konunun açılmasının yanlışlığı........

© Habername


Get it on Google Play