We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıra Dışı Bir Kadir Gecesi

8 0 0
02.05.2022

Müslümanların büyük çoğunluğu hatta hepsi Kadir Gecesini en güzel şekilde değerlendirebilmek, o gecenin af ve mağfiretinden istifade edebilmek için gayet gösterirler. Her ülkede, farklı toplumlarda buna ait yerleşmiş gelenek ve uygulamalar vardır. Herkes kendi çapında bir şeyler yapar.

Bu yıl eskiden görmediğimiz yeni bir uygulama ve hastalığı da görmüş olduk. Kadir Gecesi münasebetiyle Müslümanların manevi değerleriyle alay etme sapkınlığı da bu yıl türedi. İslam’a olan düşmanlıktan Kadir Gecesi de nasibini aldı. Allah akıl, feraset, izan ve hidayet nasip etsin.

Burkina Faso’da Kadir Gecesinin coşkusu daha farklıdır. İçinde çok az sayıda Müslümanın yaşadığı köylerde Müslüman halk, diğer dinlere karşı kendilerini Kadir Gecesiyle diri tutmuşlar. Bu gece vesilesiyle bir ve beraber olmuşlar. İbadet ve bu geceye mahsus etkinliklerle ayakta durmuşlar. Bunu bizim diyarlarda anlamak zordur. Buna burun kıvıracak ve “Kadir Gecesiyle mi var olmuşlar?” diye müstehzi bir yaklaşım sergileyenler olacaktır. Ama uzaktan gördüğünüz gibi değil buralar. Bu Kadir Gecesi buluşmaları bazen derme çatma bir mescitte, bazen bir ağacın altında veya köyün bir köşesinden olmuş. Fecre kadar orada kalmış ve buna devam etmişler. Şayet köylerinde bu kadarını yapacak bir cemaat ve organize yoksa o gün komşu bir köye gitmişler.

Ben bayram günü 3-5 yerde bayram namazı kılan bir Ahmet amcayı tanıdım. Bölgede imamlık yapabilecek kimse yokmuş. Bu nedenle sabah kendi köyünde........

© Habername


Get it on Google Play