We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rahmet Mevsimi

3 1 4
17.09.2021

Afrika deyince insanların aklına genelde çöl iklimi gelir. Yağmur mevsimi olduğunu ve birçok bölgeye ulaşımın zor olduğunu söyleyince insanlar inanmakta zorlanıyor. Oysaki şimdi Burkina Faso ve çevresindeki benzeri ülkelere delice yağmurlar yağıyor.

Anadolu’da yağmura yağmur denilmez. Rahmet denilir. Gökten O’nun emriyle inen bu su, sahibi olan Allah’ın rahmet sıfatıyla ilişkilendirilir. Ondan geldiği için de rahmetinin bir tecellisidir. Zira buna benzer daha birçok olayda büyük bir feraset örneğini ve hikmet damlasını bulmak mümkündür. Siz burada Nasrettin hocanın “Allah’ın rahmetinden mi kaçıyorsun?” fıkrasını kendiniz hatırlayıp gülümseyeceksiniz.

Arkadaşımın babası çocukluğundan bu yana maydanozu pek yiyemezmiş. Ancak maydanozu sevmiyorum demeyi; Allah’ın nimetine karşı bir nankörlük, isyan ve ukalalık olacağını düşünürmüş. Bunun için de “maydanoz iyidir ama ben onun yokluğunu yüz yıl dayanabilirim” diye içindeki sevgi ifadesini diline dökermiş. İşte “rahmet” de bunlardan birisidir.

Hâsılı Burkina Faso’da rahmet mevsimi şimdi. Köylüler hem çok sıkıntılı hem de çok mutlu. Ülkede taşradaki köylerin büyük çoğunluğuna araçla ulaşım yapılamaz. Ancak motorlarla gidilebilir. Hatta büyük derelerin bir yakasına kadar bir motorla gidilir. Dere yürüyerek bir şekilde geçilir ve karşıda başka bir motorla köye ulaşım sağlanır. Bu aralar köylere gitmek gerektiğinde safari hakkımızı kullanmış oluyoruz.

Ancak rahmet olmasa karınları........

© Habername


Get it on Google Play