We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kayravan

2 0 0
25.04.2022

Bu ismi daha önce ne kadar duydunuz bilemem. Umarım karavan, ayran veya kaman diye okuyan çıkmaz. İslam kültür ve medeniyetinde önemli bir merkez.

Bugün bir iftar daveti aldım. Normalde evde yapmayı tercih edecek olsam da bu davete icabet etmemek ayıp olacak. Bu nedenle davet saatinde yerime ulaştım. Bize bu topraklarda mihmandarlık eden Üstat Nuh’un evinde iftara davetliyiz. Sofranın başına vardığında kalabalık bir gruptan oluşan beyaz Müslümanları gördüm.

Ben şimdi beyaz insan gördüm deyince “ne var bunda?” diyebilirsiniz. Ama öyle değil. Burada çok adetten değildir. Sonra tanıştık ki bunlar Tunus'tan gelmişler. Tunus'un Kayravan şehri ilim, kültür ve medeniyet merkezi bir yer. Daha önce çok duysam da bugün daha yakından tanımış olduk. Özellikle de hafızlık müesseselerinin bolca olduğu bir şehir. Burkina Faso gibi çevredeki bir kısım ülkelerden çocuğunun hafız olmasını isteyenler hep Kayravan’a göndermişler. 10 yıl kadar öncesinde Burkina Faso’da hafızlık merkezi yokmuş. Bu nedenle hafız olmak isteyenler Kayravan yolunu tutmuşlar. Bizim Üstat Nuh ve her gün arkasında teravih namazı kıldığımız Abdülaziz Kayravan’da hafızlıklarını tamamlamış olanlardan iki örnek. Bu nedenle bugün onun misafiri var. Biz de yanlarındayız.

İlginç bir ekip var. Ekibin içinden birisi Devlet Hastanesi'nde çalışan bir radyolog doktormuş. Diğer birisi Maliki mezhebinin çok önemli âlimlerinden olan ve Maliki mezhebine ait çok önemli bir isim olan imam SAHNUN’un torunu. Dedesinin adını taşıyor. Böyle bir dedenin torunu........

© Habername


Get it on Google Play