We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İftar bayramı

1 5 0
09.05.2021

Herkesin bayramı da kendisine göre değişebiliyormuş. Hayatın şartları bunu da öğretti bize... Babası gelince bayram edenler, maaş alınca bayramı tadanlar, evlenince bayramı yaşayanlar... Ben kızı ölünce bayram eden adamı gördüm.

Burada köye kuyu açılınca bayram edenlere şahit olmuştum. “Bugüne kadar birçok defa abdestimi teyemmümle almıştım. Şimdi köyümüzde rahat ulaşılacak bir su kaynağımız oldu” diye sevinenleri de biliyorum.

Ramazan ayını bir bereketi olarak köylere iftar amaçlı ziyaretlerimiz var. İftardan önce köye ulaştık. Mescidin yanında çocuklar var. Onların yüzüne dikkatlice bakıp, kaşınızı, gözünüzü oynatınca gülmeye başlıyorlar. Gülmek her çocuğun hakkıdır. Ancak bu coğrafyada çocuğa böyle bir şeyi yapmak uygun değildir. Zira bunlar onu şımartır ve ahlakını(!) bozabilir. Bu nedenle onlara sıcak davranılmaz ve güldürülmez. Nasıl olsa ben yabancıyım ve bana kızamazlar. Onların şımarması ve ahlakının bozulması(!) için bolca güldürebilirim. Bunun için birçok şaklabanlıkları da yapmak caiz. Ama gülmek gerçekten çok yakışıyor bunlara.

Nihayet bu da yetmedi ve mescidin çevresinde duran çocuklar arasında bir yarışma yaptık. Ödülü de üzerinde Türk bayrağı deseni olan balon hediye edilecek. Yarışma ne mi? “Kim daha çok gülecek...” Nihayet hepsi de yarışmayı kazandı ve balonlarını aldılar.

Sordum........

© Habername


Get it on Google Play