We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DİLİM LAL OLDU

1 0 0
22.05.2022

Ramazanın son haftasındayız. Burada emanetler var bunlar yerini bulmalı. Bir mülteci kampına bunu ulaştırınız” diye gelen emanetler de varmış.

Cuma namazı kılıp geldik. Cumadan sonra mülteci kamplarına para dağıtmaya gideceğiz. Biraz gecikmeli de olsa yola çıktık.

Şehrin çıkışına doğru bir yerde 57 aile varmış. Sefalet diz boyu. Erkekler mescitte, kadınlar okulda ve eski bir dispanserde yatıyorlar. Burada insan hayatı ve onuru da yok. Nasıl olsun ki. Zorla hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Allah'ım bizim imtihanlarımızı ve sorgularımızı kolay getirsin. İlk olarak orada dağıttık. Bir bayan bize mihmandarlık yapıyor. Listeler hazırlanmış. Kimsede itiş kakış veya acele de yok.

Biz onlara para dağıttık onlar bizim gönlümüzü dağıttılar.

İbrahim kendine gelmiş başka bir emaneti dul kadınlar için dağıttı. Bir kadın bizim dağıtıma yetişememiş. Ona “dul kadınlar sırasına geç sana da verelim” dedik. Rehberimiz buna itiraz etti. Kadın oraya geçmeyi kabul etmiyormuş. “Verirseniz verin ama beni bu para için kocamı öldü göstermiş gibi bir pozisyona sokmayın” demiş. Bunu düşünememiştik.

Sonra başka bir yere gideceğiz. Böylesine ilginç bir kampı hiç görmemiştik. Yani içine girmemiştik. Daha önce o yoldan geçerken yolda gördük, ne olduğunu sordum da “ülkenin değişik yerlerinde ilginç hastalıklara tutulanlar buraya geliyorlar ve tedavi arıyorlar demişti” İsa. İşte şimdi de........

© Habername


Get it on Google Play