We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Ramazan Klasiği, Hilal Ve Tefrika Aşkı

5 0 0
03.04.2022

İslam'da önemsiz bir kavram yoktur. “Oruç daha çok önemlidir ama namaz daha az önemlidir veya ahlakını şurası çok önemlidir burası olmasa da olur” gibi bir cümle temelden yanlıştır. İslam bir bütündür, bir bütün olarak işe yarar. Yani ibadeti tam olan ama ahlakı eksik olan, ahlakı çok güzel olan ama ibadetini yapmamış olan bir Müslüman tiplemesi Allah'ın istediği ve razı olduğun bir kul örneği değildir.

Son günlerde “ben oruç tutmuyorum ama bugün oruç tutanların çoğu şöyle kötülükler yapıyor” tarzı açıklamalar moda oldu. Aslında bunların hepsi bir tür yansıtma yöntemi içeriyor. Onlar Allahtan uzak olunca kendilerini çok daha ahlaklı olmakla kandıracaklar. Herkes kendi içindeki söylüyor. Olması gerekenler ve uyulması icap eden kurallar bellidir.

Belki tüm bunların içinde bulamadığımız ve olmadığı için de beraberinde birçok hastalığı yaşadığımız asıl eksiklik; ümmetin birliği ve vahdetidir.

Bugün dünyada yaşanan ve Müslümanların içinde mücadele ettiği problemlerin en önemli sebebi vahdet duygusu ve bunu sağlayacak mekanizmanın eksikliğidir. Bir ve beraber olarak hareket edememeleri, onları kuşatan olaylara ortak reaksiyon gösterememe hastalığı herkesi paramparça etmiştir. Bu Paramparça olma durumundan da en çok Müslümanların karşısındakiler........

© Habername


Get it on Google Play