We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İlgi Alanı ‘Bilgi’ Olan Kişiler

2 1 0
25.01.2021

Merhabalar arkadaşlar,

Sizinle ilgi alanı “bilgi” olan kişilerin bilinçaltı davranış kalıplarını sunacağım. Sadece okumayın. Size sunulmuş olan soruların üzerinde düşündüğünüzde değişim yaratmaya başlarsınız. Mutlu değişim yolculuğu sizinle olsun.

Bilgiye göre filtreleme yapan kişiler sadece bilgiyle ilgilenir. Yani hem bilgi toplama hem de bilgi verme ile ilgilenir. Bilgiyi baştan sona öğrenmek isterler ve genellikle bunu başarırlar. ‘Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl, Kim ve Neden’ sorularının yanıtlarını bilme ihtiyacı duyarlar.

Bilgi filtrecileri yukarıda sıraladığımız sorularla ilgili olarak şartlar, nitelikler, görüşler, özellikler ve veriler de dahil olmak üzere bilinmesi muhtemel her şeyi bilmek isterler. Ayrıca dinlemek isteseniz de istemeseniz de her şeyi anlatma ihtiyacı duyarlar. Her şeyi bilen ve bilgilerini paylaşacak birini bulduğunu sandığı halde hiç de öyle olmadığını anladığı bir kişiyle beraber olduğu zaman, bu tür bir kişi için ‘mutsuz’ sözcüğü kullanabilecek tek nitelemedir. Bilgi filtrecileri diğer kişiler tarafından genellikle ya ‘ayaklı ansiklopedi’ ya da ‘ukala’ olarak görülürler. Bu kişileri tanımak kolaydır, çünkü bunlar toplumun kitap kurtlarıdır. Bilgi ve verilere susamışlardır. Öte yandan bazı bilgi filtrecileri bilgiyi paylaşma konusunda hassas olabilirler. Kimlerle paylaşacakları konusunda titiz ve seçici davranabilirler. Ne kadar çok bilgi edinirlerse o kadar mutlu olurlar.

Bilgi filtrecisinin ofisine girerseniz tonlarca kâğıt, belge ve kitapla karşılaşınca hiç şaşırmayın. Bir sürü dergi ve yazılı materyal biriktirirler. Hatta daha sonra zamanı gelince bakmak üzere saklarlar. Bu kişiler için kitapçılar ve kütüphaneler cennet gibidir. Anlamsız bir şekilde kişiler hakkında konuşmak tamamen zaman kaybı gibi........

© Haberler Ankara


Get it on Google Play