We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mülteci sorunu nasıl çözülür?

1 0 0
15.08.2021

Batı emperyalizmin yeni işgal metodu; önce eko politik uluslararası anlaşmalarla tam bağımlı hale getirdikleri İslam ülkelerini, süreç içerisinde altından kalkamayacakları bir büyük borçlanmaya sokarak siyasal büyük tavizler almaktı. Maalesef bunu da başarmışlardır.

Bugün dünyanın hangi bölgesinde bir İslam ülkesine bakarsanız bakın, batının kullandığı taktiğin aynı olduğunu göreceksiniz. Çünkü bire bir vuruşarak insan kaybetmeyi değil, süreç içerisinde İslam ülkelerinin kaynaklarını borçlandırarak sömürmek çok daha az maliyetlidir.

Bir ülkenin kaynaklarını, sözde ekonomik işbirliği ile bağımlı ekonomik diş politikalar oluşturarak; özelleştirme adı altında kaynaklarınızı teslim ederseniz, devletinizi ve milletinizi zayıflatırsınız. Zayıf düşürülmüş olan bir devlet iradesi yeni işgal yöntemleri ile karşı karşıya kalacağı açıktır.

Bugün Türkiye’nin düştüğü durumun temel kaynağı olarak bağımlı ekonomik politikalar olduğunu söyleyebiliriz. Ak Parti gibi batı emperyalizmine karşı olduğunu söyleyen bir partinin, Ortodoks ekonomi politikalarını terk etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Bu politikalardan nasıl kurtulması gerektiğini, küresel elitlerin ülkemizde çok yönlü tatbik ettikleri projelerin kaldırılması için; millete dayalı ve milleti zenginleştirecek bir iktisadi modele geçilmesi gerektiğini bugüne kadar hep söyledik. Bunun zor olmadığını, adım atıldığında kısa vadede sonuç vereceğini tekrar hatırlatmış olalım.

Türkiye’de mülteci sorunu tartışmaları

Cumhur ittifakı ve millet İttifakı şeklinde bölünmüş bir milletin siyasi temsilcileri, gazetecileri, televizyonları mülteci konusunda da aynı bölünmüşlüğü sergiliyor.

Mülteci konusu, ülke içinde başlamadığı halde, ülke içiymiş gibi sadece iç siyasi yaklaşımlarla değerlendirildiği sürece, sağlıklı bir politika ne iktidar tarafından nede muhalefet tarafından üretilemeyecek.

Önce sorunun kaynağını tespit edelim. Sonra sorunu tahlil edelim. Sonra çözüm önerilerimizi söyleyelim.

Türkiye’de mülteci sorununun kaynağı; ABD, İslam ülkeleri coğrafyasında haçlı seferlerini 21.yüzyıl stratejileri ile sürdürmesidir. ABD’nin Vietnam’da göğüs göğse savaşarak aldığı büyük darbe, vekalet savaşları üzerinden yeni stratejisini oluşturdu. İran -Irak savaşında bunu basarı ile sürdürdü. Iran’ı ekonomik olarak çökertti, Irak’ı parçaladı. Merkez bankasındaki altınlarına el koydu. Petrole el koydu. Bölgede sözde İslami hareket diye İŞİD kurdurdu ve kullandı. Irak’ın büyük bir kısmını işgal etmesine müsaade etti. Nüfus göçlerini oluşturarak tapu kayıtları yakıldı ve kimine de el koydu.

PKK’nın Irak’da yeni isimlerle bölgeye yerleşmesi ile Suriye’nin bölünmesine zemin hazırlandı. Tabi bu arada Nato üzerinde sömürdüğü Afganistan için de Taliban’la gizli anlaşmalar yaptı. Taliban ABD saldırmaktan çok yine kendi halkına saldırdı. Bugün ABD, Taliban’la yaptığı gizli anlaşmalar üzerinden Afganistan’dan çekildiğini açıkladı.

Türkiye, ekonomik politik olarak ABD’ye........

© Habererk


Get it on Google Play