We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi nasıl birleşti?

3 0 0
06.09.2021

Ticari hayatta alıp satılan her şey için mal tabiri kullanılır. Alım satıma konu olan şeyler maldır. Ancak alım satım konusu olmaması gereken şeylerde vardır. Bunlar, bütün toplumun ahlaki ve manevi değerleri olmanın yanında maddi değerleri de olan kıymetlerdir.

Mal diye tarif edilen alım satım konusu olan eşyalar, bir emeğin ürünü olarak açığa çıkmaktadır. Tabi hizmetleri de bu manada değerlendirirsek, onlarında bir emeğin karşılığı olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, insanların emeklerinin karşılığı olan ve nihai ürün olarak karşımıza çıkan mal ve hizmetlerin insanlar arasında dolaşımını ne sağlayacak?

Burada para diye bilinen ve egemen gücün her şeyi satın alma yetkisi verdiği şey, mal ve hizmetlerin bölünebilmesini tanımlayan ölçü karşımıza çıkıyor.

Aslında para dediğimiz şey, mal ve hizmetlerin insanalar tarafından üretildikten sonra, insanlar arasında dolaşımını sağlarken hak ölçüsü olarak, insanlardan insanlara geçmektedir. Bu ölçüye her şeyi satın alma gücü kanunen verilmiştir. Her şeyi satın almak istiyorsanız bu ölçüye ihtiyacınız var. Almak istediklerinize, elinizde bulunan bu ölçünün büyüklüğü oranında ulaşabiliyorsunuz. Onun içinde mal üretecek, hizmet üreteceksiniz ki karşılığında da bu para dediğimiz ölçüyü alacaksınız. Şimdi kritik üç soru soralım;

Peki, her şeyi satın alma gücüne sahip olan bu parayı kim üretiyor?

Bu her şeyi satın almaya gücü yeten paranın sahibi kim?

Bu her şeyi satın alma gücüne sahip para nasıl üretiliyor?

Bu sorular o kadar önemlidir ki bilindiği ve anlaşıldığı taktirde, bütün ekonomideki sorunların kaynağı olan finansman sıkıntısı nereden kaynaklandığı görülecektir. Böylece sorunun başına gidilip sistemin yeniden düzenlenmesi çok rahatlıkla yapılabilecektir.

Paranın bir fiyatlama üzerinden, değer gösterme ve değer taşıma anlamında bir ölçü olduğunu söylemiştik. Bir ölçü düşünün ki bütün mal ve hizmetler o ölçüyü elde etmek için üretiliyor, o ölçüye göre tüketiyorsunuz. Bütün toplum ihtiyaçlarını o ölçü üzerinden gideriyor.

Böylesine büyük önemli bir görevi ifa eden ölçünün bozulmaması için korunması gerekmiyor mu?

Evet, sizin de evet korunması gerekir dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü eğer bu ölçü bozulursa, insanların ürettiği mal ve hizmetler bu ölçüye yani paraya bağlı olduğu için tüm toplum olumsuz etkilenecektir. Ölçünün bozulması yüzünden insanların emekleri, hakları, ölçü bozulduğu için belli bir azınlık zümreye aktarılacaktır.

Peki, ölçüyü/parayı bozan........

© Habererk


Get it on Google Play