We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÖNCELİKLE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İLK BEŞ

2 0 0
31.05.2020

Bundan 22 yıl önceydi 21’inci yüzyılın savaşı ne olacak konusunu işlediğimizde. “21.’nci Yüzyılın Silahı Buğday” cevabımız, geleceği uzun vadeli planlayan ülke stratejistlerinin de görüşüydü.

Özellikle COVID-19 sonrası anlaşılmıştır ki bundan sonra bilişim teknolojisinin kontrolünde gıda arzına hakimiyet savaşları yaşanacaktır.

Bu savaşın üç üst ögesi olacaktır.

1- Toprak: Türkiye’nin toplam tarım arazisi varlığı 38 milyon hektar iken işlenen tarım arazisi 20,7 milyon hektardır. Gerek mevcut işlenebilen tarım arazisi gerekse 150 milyar TL civarında olan tarımsal GSYH ile dünyada yoğun rekabette yeterince güçlü olamayız.

Arazinizi genişletemediğiniz gibi savaşlarla toprak kazanmak da artık kolay değildir. O halde, ekilip-dikilmeyen topraklar değerlendirilmeli, ardından da özellikle 2000’li yıllarda başlayan başka ülkelerde geniş ölçekli arazi kiralamalarına yeni bir bakış getirilmelidir.

2- Su: Bilindiği üzere Türkiye su zengini bir ülke değildir. O halde su yönetimi öncelikle yeniden incelenmeli, özellikle sınır aşan sular ile düzensiz kullanılan yeraltı su kaynakları gerçekçi bir şekilde değerlendirilmelidir.

3- Tohum/Damızlık: Bitkisel üretimde tohum, hayvansal üretimde damızlık konusunda maalesef yeterliliğimiz noksandır. Türk Milleti, çoğunlukla üretim bakımından toplam gıda ihtiyacında kendine yeterli........

© Habererk