We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Boğaz’ın İki Yakası Nere, Yeni Zelanda Nere?

22 0 0
16.03.2019

Yeni Zelanda’da Müslümanlara yapılan terör saldırısına şaşkınmışız. Câmide ibâdet için toplanan insanları, ancak bir ruh hastası arkadan tarayabilirmiş.

Bu teröristin ataları, 99 yıl evvel bugün, yâni 16 Mart 1920’de Şehzadebaşı Karakolu’nu basarak uykudaki Mehmetleri katletti. Kalleşlik, genlerinde var.

Yahyâ Kemal’den okuyalım o hazin günleri:

“Dil var mı kahr-ı dehr ile vîrân edilmedik?

Beytü’l-hazen mi kaldı perîşan edilmedik?”

İşgal ettikleri her yeri, o yerin sâhiplerine vîrân eden İngilizlerden bahsediyoruz. Avustralya’yı, Yeni Zelanda’yı işgal ettiklerinde Aborjinlere ve Maorilere soykırım yaptılar. Kendilerine, gâyet güvenli yaşam alanları açtılar. Yerliler, beyaz adamın gelişine kadar savaş nedir, hastalık nedir, “insan avlanan sürek avı” nedir bilmiyorlardı. Avustralya kıtasında, vîrân edilmeyen gönül, perîşan edilmeyen ev kalmadı.

Yeni Zelanda gibi güvenli, barışçı bir ülkede böyle bir terör saldırısı nasıl olurmuş?

Barışçı oldukları için 104 yıl önce, binlerce kilometre uzaktaki İstanbul’un harem hayâtına nasıl dalacaklarının hayâlini kurarak Çanakkale’ye geldiler değil mi?

Barışçı oldukları için Şafak Âyini’ne geldiklerinde bize efeleniyorlar değil mi? Şimdi basında bahsedilmiyor veya yapmaya cüret edemiyorlar. Şafak Âyini’ninden önceki gece içip içip sanki toprakları işgal altındaymış gibi terbiyesizlik ederlerdi. Devlet, Çanakkale’ye sâhip çıkıp da bizim gençlerimiz 57. Alay yürüyüşlerine başlayınca sesleri........

© Habererk