We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

27 Mayıs darbesi ve Başbuğ Türkeş üzerine stratejik bir bakış

12 0 0
27.05.2020

27 Mayıs darbesi Türk demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke olarak hatırlanacaktır.

Soğuk savaş döneminde dünya yeniden şekillenip kutuplara ayrılırken ABD’nin başını çektiği batı bloğu içinde şartların zorlamasıyla bir şekilde yer alan Türkiye Batının desteğini alarak iş başına gelen bir yönetim tarafından yıllarca yönetilmişken son dönemlerinde kutuplar arası denge siyaseti deneyip Moskova ile stratejik anlaşmalar imzalayan Menderes hükümetinin bu arayışlarına ABD ve NATO çevreleri kaygıyla yaklaşıp bölge dengelerini korumak adına beşinci kol faaliyetleriyle siyasetin sertleşmesi için basını ve üniversiteleri ustaca dizayn edip kullanarak süreç içerisinde olağanüstü fahiş hatalar yapan Menderes hükümetinin denge dinamiklerini derinden sarsarak ülkeyi kaosa sürüklediler.

Ve sonunda bir kurtarıcı bulundu(!)

Cemal Gürsel ve arkadaşlarından oluşan MBK (!)

Unutulmadın ki içinde kesin bir ABD parmağı olan bu girişimin içinde asla tesadüfî olmayan bir şekilde yer alan milli güç odakları vardı

Albay Türkeş ve arkadaşları

Doğuştan üstün sevk ve idare yetenekleri olan Albay Türkeş MBK içinde en etkin makamı MBK genel sekreterliği görevini güç ve kudretiyle ele geçirerek emperyalizmin oyununu bozdu.

İhtilâlın bir zümreye bir kitleye bir partiye karşı yapılmadığını ve iktidarın asla hükümet karşıtı muhalefet olan CHP ye teslim edilmeyeceğini deklâre ederek Türk halkının güvenini kazandı.

Süratle modern devlet yapılanmalarında olmazsa olmaz kurumları kurmaya başlayan albay Türkeş Devlet Plânlama Teşkilâtı ve Devlet İstatistik Kurumlarını hayata geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarının yanında odasından her şeyi plânlayan Amerikan eğitim görevlisini adeta tutup atarak kovalayıp eğitimi, Atatürk eğitimi özüne döndürme çalışmalarını başlattı.

Daha sonra müthiş radikal hamleler için atağa kalkıp Doğu ve Güneydoğuda adaletsiz şeyh ve ağa düzenini yıkmak adil bir toprak reformu tüketim ve üretim kooperatiflerinin birlikte inşası toprak reformu ile toprak sahibi olan küçük üreticinin toprağını ekmesine, ürününü pazarlamasına, üretim ve tüketim aşamasında destek olacak devlet destekli üretim ve tüketim kooperatifleri........

© Habererk