We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye'de Olan Suriye'de Kalmaz

3 3 0
21.09.2021

Her seçim döneminde, terör sorunu Kürt sorunu adı ile yeniden canlandırılır. Amaçlarına ulaşma umudunu kaybetmiş olanların umutları tazelenir. Üç- beş oy uğruna etnik vaatçilik yapılarak kitleler beklentiye sokulur.

Ondan sonra ne yaparsanız yapın kitleler tatmin olmaz.Herkes kafasındaki sorunun çözümünü ister.

Öncelikle şu gerçeği bilmekte fayda var; tek bir Kürt sorunu yok, onlarca birbirinden farklı Kürt sorunu var.

Bazılarına göre sorun aslında terör ve bölücülük sorunudur.

Bazılarına göre demokrasi, diğer bazılarına göre insan hakları sorunudur. Kürt sorunu adı altında herkes aynı şeyi kastetmediği için herkesi tatmin eden bir çözümü de yoktur. Bazıları ana dilde eğitimi yeterli bulurken, diğer bazıları özerkliği bile yeterli bulmaz, bağımsızlık ister.

Fakat kabaca soruna Kürtlük şemsiyesi altında bakanları iki gruba ayırmak mümkün: Birinciler sorunun dışında olup meseleye demokrasi ve insan hakları zaviyesinden bakanlardır. Çözümleri daha çok kültüreldir. Bunlar PKK/HDP çizgisi dışında kalan daha çok sol ile Siyasal İslamcılardan oluşan gruptur.Bazı demokratik iyileşmelerle meselenin çözüleceğini düşünürler, ama yanılırlar.

Çünkü bir soruna verilen isim aslında çözümün de hangi bağlamda aranması gerektiğine işaret eder. Kürt sorunu dediğiniz zaman çözümün de Kürtlükle ilişkili olduğunu kabul etmiş olursunuz. Bu kabulün altına o kadar çok şey sığar ki,gerçekte hiç biri demokrasi ile ilişkili değildir. Sorun demokrasi de........

© Habererk


Get it on Google Play