We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasal İslam ve dindarlık

3 4 15
25.09.2021

Bazıları hala dindarlıkla siyasal İslamcılığın aynı şey olduğunu sanıyor.

Siyasal İslam'a karşı çıkmayı dine karşı çıkmak olarak görüyor.

Dindarlık, İslam'ın emir ve nehiylerine uymayı, buna göre bir hayat sürmeyi gerektirir. İslam da zaten insanları buna çağırır.

Din, insanın insanla, insanın toplumla ve insanın yüce yaratıcı ile münasebetlerini tanzim eder. İbadetler Allah'a, ahlaklı insan olmak insanın hem Allah'a hem topluma karşı sorumluluk ve görevini ifa eder.

Kuran'da devlet kurmakla ilgili tek bir ibare yoktur ama ancak devlet olmakla uygulanacak kimi kurallar vardır. Bunlar da çok sınırlıdır. Bu kuralların din açısından homojen olmayan toplumlarda uygulanıp uygulanmayacağı uzmanlık alanı din bilimleri olan ilim insanlarının konusudur.

Bir çok yazımda siyasal İslam dine, ahlaka çağırmaz, bir siyaset biçimine destek olmaya çağırır, demiştim. Bunu son yıllarda yaşananlara bakarak test etmek mümkün.

Türkiye 20 yıldır siyasal İslamcı bir kadro tarafından yönetiliyor. Bu 20 yıl zarfında dindarlaşma yönünde hiç bir gelişme olmadı. Tam tersine geçmişin İslamcı olmayan siyasi kadrolarını aratan düzeyde yolsuzluk, rüşvet ve adaletsizliklerle karşı karşıya kalındı. Toplumu kemiren........

© Habererk


Get it on Google Play