We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DARBECİLERE MALZEME VERMEK

6 2 5
29.05.2020

27 Mayıs darbesinin üzerinden 60 yıl geçti. Hala darbeleri konuşuyoruz. Çünkü her on yılda bir siyaset kurumu çözüm üretme kapasitesini ya kaybetti ya kaybettirildi. Devlet şu veya bu şekilde yönetilecek, siyasetçi yönetemiyorsa bari askerler yönetsin denildi ve her zaman darbeleri alkışlayan, kinini demokrasinin önüne alan kitleler oldu.

Hiç şüphe olmasın ki bugün de var.

Var, çünkü iktidarın kullandığı politik dil hem kendi kitlesinde hem karşı tarafta nefret uyandırıyor. Bir noktadan sonra, –gitsinler de nasıl giderlerse gitsinler- düşüncesi hakim olmaya başlıyor. İşte darbecileri asıl cesaretlendiren budur. Bir nefret zemini varsa onun üzerinden her şey meşrulaştırılabiliyor.

Son yıllarda olur olmaz konuları beka sorunu haline getirdik, en çok da iktidar değişimini. Siyasetçiler, iktidarlarını kaybetme korkusunu topluma beka sorunu olarak takdim etmeyi başardılar. Aslında ortada onların söylediği anlamda bir beka sorunu yoktu. Ama devleti hassasiyetlerinin merkezine alan bir toplumda –beka- sorunu yaratmak, toplumu yönlendirmenin en etkili yollarından biridir. Türk toplumunda devlet sadece devlet değildir, din-ü devlettir, yani dinle özdeşleşmiş, kutsal bir hüviyete bürünmüştür. Böyle olunca da,........

© Habererk