We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ANKARA'DA ÖLDÜRÜLEN GENÇ ÜZERİNDEN PROVOKASYON

3 12 5
03.06.2020

Ankara'da bir gencin öldürülmesinin sosyal medyaya yansıtılma biçimi bu ülkede hala en büyük tehlikenin etnik bölücülük olduğunu bir defa daha gösterdi.

Güya Barış Çakan isimli genç Kürtçe şarkı söylediği için öldürülmüştü. Sosyal medyada pusuda bekleyen ne kadar bölücü varsa olay üzerinden zehirlerini akıtmaya başladı. Amaç, Kürt kökenli vatandaşlarımız üzerinde -bu ülkede bir şarkıya bile tahammül edilemiyor- imajını uyandırmak ve tam da ABD'de olaylar olurken Kürtlerin de bu ülkenin zencileri olduğu algısını oluşturmaktı.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, Barış Çakan'ın Kürtçe şarkı dinlemekten değil, ezan okunurken arabada yüksek sesle müzik dinleyen kişileri uyardığı için öldürüldüğünü açıkladı. Soylu'nun bu beyanı olayın tarafları ve talihsiz gencin ailesi tarafından da doğrulandı. Buna rağmen kışkırtıcılar asılsız iddialarını sürdürmeye devam ettiler.

Günümüzde sosyal medya, en az yazılı ve görsel medya kadar etkili. Çabuk organize olabilme ve erken tepki gösterebilme imkanı sosyal medyayı yazılı ve görsel medyaya göre daha avantajlı hale getiriyor. Belli bir algı oluşturulduktan sonra gerçek ortaya çıksa........

© Habererk