We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Arkeolojik emperyalizm ve millî arkeoloji stratejisi ihtiyacı

12 0 0
04.07.2021

Arkeolojik emperyalizm kavramlaştırması çerçevesinde yazdığım yazım pek çok tartışmaya yol açtı. Ama yazı anlaşılmadı; ben de aforozu yedim laik yobazlardan! Türkiye’nin kaderi bu!

Ben şunu söylüyorum: İspanya’dan sadece Müslümanlar sürülmedi, İslâm’ın izleri de silindi.

İspanyolların İslâm’ın izlerini arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarmak için canhıraş çalışmalarını bekleyebilir misiniz?

Ya da İtalyanların Sicilya’da benzer bir şeyi yapmalarını?

Ama Türkiye’de böyle bir cinayet işlenebiliyor: Eyüp, İstanbul’un Müslüman kimliğinin ve ruhunun sembolüdür. Ama bu ülkenin İslâmî ruh kökleriyle kavgalı bir şebeke, Eyüp’ün Müslüman kimliğini ve ruhunu yok edecek ürpertici arkeolojik kazılar yapma planları yapıyor. AB fonları vs kullanılarak İstanbul’un Müslüman ruhunu yok edecek böyle bir cinayete izin verilebilir mi?

MİLLÎ ARKEOLOJİ STRATEJİSİ ŞART

Bu yazdıklarımdan arkeoloji bilimine düşman olduğum, ülkemizdeki İslâm’ın dışındaki bütün diğer dinlere, kültürlere, medeniyetlere ait kalıntılara karşı olduğum sonucu çıkarılabilir mi?

Ne münasebet!

Kilisesi, havrası ve camisi olmayan yer İslâm medeniyeti değildir.

Farklı dinler, felsefeler, kültürler sadece İslâm medeniyetinin gökkubbesi altında rahat nefes alabilmiştir.

İnsanlığa katkıda bulunan her eser, değerlidir ve korunmayı hak eder. Ama ben kendi eserlerimin ve izlerimin yok edilmesine izin veremem. Kimse vermez. Benim yazdıklarımdan arkeolojik eserlere saldırı çağrısı yaptığım sonucu çıkarmak sadece paranoya göstergesidir.

Oysa insan ve eseri bütün kültürler, okunması, yorumlanması ve ders alınması gereken âyetlerdir bir Müslüman için.

Bunları söylemek bile absürt.

Ama bunları söylemek zorunda kalıyor insan. Zira Türkiye’de arkeoloji bilimine adına arkeolojik emperyalizm dediğim saldırgan bir tavır hâkim ve bu arkeolojik emperyalizm, bu ülkede........

© Haber7


Get it on Google Play