We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalanın alevi yangının alevinden daha harlı!..

2 0 0
05.08.2021


Rusya’dan Akdeniz kıyısındaki ülkelere, oradan Kanada ve ABD’ye kadar ormanlar cayır cayır yanıyor.
Pandemi sürecinde yapılan analizlerde dünyanın kıtlık, açlık, tatlı su kaynakları sıkıntısı ve kuraklık kaynaklı yangınlarla baş başa kalacağı sürekli olarak vurgulandı. Vurgulanmaya da devam edecek gözüküyor.
İşte bu süreç Türkiye’yi de etkisi altına aldı.
Elbette Elâzığ’dan Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Denizli, İzmir, Balıkesir ve Edirne’ye kadar uzanan binlerce km mesafede ve yüzlerce noktada aynı anda başlayan yangınlar sabotaj ihtimalini arttırıyor. İleriki günlerde yetkililerin bu konularda yapacağı açıklamaları sabırla bekleyeceğiz.
İşte tam da böyle bir durumda, THK ve elindeki uçak envanteri üzerinden tartışmalar aldı başını gitti. Bunun üzerine THK’na ait bir şirket olan Gökçen Havacılık sitesinden THK envanterindeki uçaklar nelerdir ve bunların kullanım durumlarına göz attık...
THK’nın envanterinde kullanılması mümkün 9 adet 3.500 litre su alma kapasitesi olan CL 215 Bombardier tipi uçak var.
Sıklıkla, bilerek ya da bilmeyerek bu uçakların İspanya’dan gelen CL 415 Bombardier uçakları ile karıştırıldığını görüyoruz. İspanya’dan gelen üç adet CL 415 tipi amfibi özellikli uçaklar hem model, hem su atma kapasitesi hem de motor tipi açısından THK uçaklarının üst versiyonu.
Ama bunun çok da önemi yok, zira ülkenin ormanları yanarken daha eski model dahi olsa bu uçakların da yangınlarda kullanılması önemli bir katkı sunardı.

Peki o zaman bu uçaklar neden kullanılmadı?

Öncelikle altının çizilmesi gereken ana husus orman yangınları ile mücadele THK’nın değil Tarım ve Orman Bakanlığının vazifesi. İlgili bakanlık da bu kapsamda havadan müdahaleler için yine THK üzerinden üç adet 10.000 litre kapasiteli Beriev B200 amfibi özellikli uçak ve 15 adet 2.500 litre kapasiteli MI 8 helikopter kiralamıştır.
Bakanlık yangınlar başladığından bu yana, üç adet uçak ve 45 adet helikopter ile yangınlara müdahil olmaktadır. Geldiğimiz noktada uçak sayısı 10’un üzerine çıkmıştır.
Yani THK’dan kiralaması yapılmayan uçaklar yerine, daha fazla su taşıma kapasitesi ve sürati olan uçaklar kiralanmıştır.
Tüm........

© Haber7


Get it on Google Play