We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pazar keyfinizi kaçırmaya geldim

8 2 0
05.09.2021


Farkındasınız ülkenin gündemi sürekli yoğun.
Türkiye gibi bir coğrafyada mukim bir ülkenin vatandaşları iseniz, bu yoğun gündemden nadir olarak kendinizi soyutlayabiliyorsunuz. Yerkürede sorunlu bölgelerin hemen hemen tamamının tam orta göbeğinde yaşıyoruz.
‘Dert tek değil ki’ derdi, rahmetli ninem.
O misal işte…
Pazar sabahı biraz keyfiniz kaçacak olsa da yazmak zorundayım.
Gerekli tedbirleri hep beraber ve acil olarak almazsak nesiller boyu ızdırabını çekeceğimiz konular artık evimizin içinde.
Önümüzdeki yıllarda daha derinden hissedeceğimiz iklim değişikliği kaynaklı tatlı su kaynaklarındaki kirlilik ve azalma, kuraklık, gıda güvenliği, biyogüvenlik, buzulların erimesi, artan su sıcaklıklarına bağlı deniz hayatındaki canlıların yok oluşu, fırtına ve seller ile karşı karşıya kalacağız.
Tüm bu felaketler zincirinin, bu kadar birbirine entegre olmuş bir dünyada insan yaşamını derinden etkileyeceği, çatışmaları, insan hareketliliğini ve dolayısı ile düzensiz göç dâhil birçok fay hattını tetikleyeceğinden şüphemiz yok.
Bilim insanları küresel sıcaklığın bu şekilde artması hâlinde insan güvenliğinin de tehdit altında olacağını söylüyorlar. Buzulların erimesinden kaynaklanan deniz seviyesindeki artışın, Kahire’den New York’a birçok şehri olumsuz etkileyeceği, deniz seviyesindeki ve ısısındaki artışın dünya ekosistemine büyük tahribat vereceğini belirtiyorlar. Eko sistemdeki tahribatın ise, kasırgaları ve selleri tetikleyeceğini dile getiriyorlar.
Tüm bunları dikkate aldığımızda ardı ardına yaşadığımız sel felaketlerinin de tabiatın bir cilvesi olmadığını anlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda tatlı sulardaki kirlenmelerden kaynaklı çok değişik hastalıkların çıkacağı şimdiden yazılıp çizilmekte.
Türkiye açısından konuyu değerlendirdiğimizde de tablo çok iç açıcı değil maalesef. Evet, son 30 yıldan bu yana alınan olağanüstü tedbirler ve yapılan yatırımlar sebebi ile başta büyük şehirlerimiz olmak üzere toplumun kahir ekseriyeti bu konularda esaslı sıkıntılar ile karşı karşıya kalmadı.
Son 30 yıl içinde tüm ülkede sessiz sedasız dev isale hatları, içme........

© Haber7


Get it on Google Play