We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müsilajlı vizyon ile mücadele şart

7 0 0
27.06.2021

Türkiye’nin hummalı bir şekilde sürdürdüğü altyapı projeleri hız kesmeden devam ediyor ama bu büyük projelerin bir diğeri ile olan ilişkisine dair bütüncül vizyonu anlatmakta ve izah etmekte sanki bir iletişim sıkıntısı yaşanıyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu işte tam bu noktadaki boşluğu çok iyi analizler ile kamuoyuna açıkladı.

Şanlıurfa’dan Edirne’ye kadar kesintisiz bir otoyol projesinin parçası olan 330 km uzunluğundaki Niğde-Ankara Otoyolu sessiz sedasız hizmete alındı.

Hemen arkasından yine bu güzergâhın en önemli parçası olan 400 km uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu hizmete açıldı. Tekirdağ ile Sakarya illeri arasındaki bağlantıyı oluşturan, boğaz geçişini Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile sağlayan bu proje, aynı zamanda da İstanbul Havalimanı ile de entegre edilmiş durumda.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise sadece Kuzey Marmara Otoyolunun bir bağlantı geçişi değil, aynı zamanda Anadolu’dan Avrupa kıtasına geçişlerde tüm kamyon ve otobüsler için zaruri bir güzergâh.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bir diğer özelliği ise diğer iki köprüden farklı olarak üzerinden demir yolunun geçiyor olmasıdır. Bu da köprünün dünya demir yolu taşımacılığının Londra-Pekin hattı dikkate alınarak inşa edildiğini bize gösteriyor.
Dünyanın en derin batırma tüp tüneli olan Marmaray Tüneli yine bu büyük ve küresel vizyonun bir parçası olarak 2013 yılında hizmete alındı. Hem personel hem de yük taşımacılığı geçişlerinde kullanılan Marmaray Tüneli’nden bugüne kadar yaklaşık 500 milyon kişi geçiş yaptı. Ayrıca 2019 yılında Çin’den Avrupa’ya giden ilk yük treninin geçişi ile yük taşımacılığına da açılmış oldu.

İzmir – İstanbul Otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü yine bu projelerin birbirini tamamlayan önemli bir parçası. Bu aks, Türkiye’nin en büyük şehri olan........

© Haber7


Get it on Google Play