We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Macron NATO'ya mezar kazmaya başlarsa şaşırmayın

9 0 4
19.09.2021


Bir taraftan Pasifik eksenli yeni askerî örgütlenmeler ve iş birlikleri hızlı bir şekilde sahaya sürülüyor, diğer taraftan da bu birlikteliklerin bir tezahürü olarak savunma sanayii alanındaki stratejik hizalanmalar oluşturuluyor.

Avustralya, 2016 yılında Fransa ile yaklaşık 66 milyar dolarlık bir denizaltı programı imzalamıştı. Bu programa göre Fransa, Avustralya için 12 adet denizaltı inşa edecekti.

İşte bu program, Avustralya tarafından iptal edildi ve kızılca kıyamet koptu. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian “Gerçekten sırtımızdan vurulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk ve bu güvene ihanet edildi. Bu karar tıpkı Trump’ın kararlarını andırmakta” dedi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de anlaşmanın Avustralya ile olan iş birliği ruhuna aykırı olduğunu dillendirdi.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Fransa, ABD ve Avustralya’daki Büyükelçilerini Paris’e geri çağırdı.

Fransa’nın ABD Büyükelçiliği de Chesapeake Muharebesi’nin 240. yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek ABD-Fransa dostluk galasını iptal ettiğini duyurdu.

Yani, Fransız çıkarları Anglosakson bazı liderler tarafından buruşuk bir peçete gibi çöpe atılmış. Gelinen nokta Trump’ın ‘ABD olmasa Paris’in sokaklarında Almanca konuşulacaktı’ anlamına gelen aşağılamasından daha da beter, zira ucunda okkalı bir para var.

Siz Macron’u şimdi görün, NATO’nun mezarını kazmak isteyecek

İç ve dış siyasette her sıkıştığında NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğine dair açıklamalar yapan Macron, sanırım NATO’nun diğer uzuvlarının da öldüğüne dair kesif ve şedit açıklamalar yapacak.

Yapacak bir şey yok, her ülkeye peynir ekmek satar gibi silah satamazsınız, elbette Yunanistan Fransa’nın istisnasıdır ve bu yüzden de müflis bir ülkedir.

Neler oluyor?

ABD’nin teröre karşı küresel mücadele söylemi alıcı bulmadı ve bu söylem ABD’ye gereken uluslararası meşruiyeti sunmadı. Sunmadığı gibi,........

© Haber7


Get it on Google Play