We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İdlib ve izdüşüm siyaseti

3 1 7
16.09.2021

İdlib’den arka arkaya gelen şehit haberleri ve temmuz ayından bu yana artan Rusya’nın hava taarruzları, bütün gözleri İdlib ve Suriye üzerine çevirdi.

İdlib, Suriye iç savaşı sonrası Suriyeli muhalefetin çok yoğun yaşadığı bir bölge. Boşaltılan yerlerden gelen Suriyeliler ile birlikte yaklaşık 3,5 milyon insanın barındığı bir alana dönmüş durumda. Bu kadar yoğun bir nüfusun yaşadığı bölgede oluşacak bir huzursuzluk, doğrudan Türkiye’ye yönelik göçü de tetikliyor.

Sırf bu sebepten, Türkiye 5 Mart 2020 tarihinde imzalanan ateşkes öncesi, rejim güçlerine ve İran destekli terör örgütlerine karşı acımasız bir harekât gerçekleştirdi. Türkiye’nin bu kararlı tutumu olmasaydı milyonlarca Suriyeli rejimin katliamlarından yine Türkiye’ye sığınmak durumunda kalacaktı.

Böyle bir göç dalgası gerçekleşse idi, zaten var olan 4 milyon sığınmacıyla birlikte Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve demografik dengelerinde büyük sarsıntılar yaşanacağından kimsenin tereddüdü yoktu. Türkiye’nin korakor bir mücadele vermesinin ana sebebi de bu göç dalgasının önüne geçmekti.

5 Mart 2020’de imzalanan ateşkes ile birlikte, Türkiye İdlib kaynaklı sığınmacı akınının önüne geçti. Hatta sağlanan göreceli huzur ile, 300 bin civarında Suriyeli tekrardan evine dönme imkânı buldu.

Sürekli çatışma alanı hâline dönen İdlib!

Suriye iç savaşına Rusya’nın müdahil olmasından bu yana, İdlib ve civarındaki çatışmalar hiç sona ermedi. 2018 yılı başında yoğunlaşan çatışmalar, aynı yılın eylül ayında sağlanan Soçi Mutabakatı ile sona erdi. Daha sonra 2019 Mayıs ayında tekrardan başlayan rejim saldırıları, Ağustos 2019 tarihinde yeni bir ateşkes ile sonlandı. Ağustos ayındaki ateşkes de çok uzun sürmedi ve Aralık 2019 tarihinde hem rejim unsurları hem de İran destekli terör grupları, Rusya’nın da desteği ile İdlib’in tamamını ele geçirip bu bölgede yaşayan milyonları da Türkiye’ye sürme planını devreye koydular.

İşte bu nokta, Türkiye’nin iç savaşın başından bu yana hem rejim unsurlarına hem de İran destekli gruplara en ağır şamarı vurmasının önünü açtı.........

© Haber7


Get it on Google Play