We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Denizler altında yirmi bin fersah

8 1 0
04.07.2021


Jules Verne’den esinlenip yazıma “Denizler altında yirmi bin fersah” diye başlık attıysam da yazımın konusu denizin altı değil üzeri…
Sanırım denizler, melodisi güzel bir yabancı şarkının sözleri gibi, anlayanı az fakat dinleyeni çok…
Son zamanlarda Türkiye’ye yapılan yatırımları ve doğrudan yabancı sermaye girişini engellemeye matuf paranoyak naralar atılıyor.
Londra’daki birtakım mahfillerde Türkiye’de hukukun üstünlüğü kavramının artık kalmadığını ve yatırım yapılmaması gerektiğini dillendirenler, şimdi de bu ülkeye milyarlarca dolar yatırım yapmış şirketlerin mallarına el koyma yarışına girdiler.
Acıkınca kendi putunu yiyen putperestler gibi hiçbir ilkeleri yok…
Hatta insan aklını zora sokacak teoriler ile bunun nasıl mümkün olacağını Meclis kürsüsünde ellerine tutuşturulmuş kâğıtlardan izah etme telaşındalar.

Peki konunun denizler ile olan alakası ne?
Çünkü tam şu sıralarda Kanal İstanbul projesini itibarsızlaştırmak ile memur edilmişler ‘artık günümüzde deniz taşımacılığının ve denizlerin ehemmiyetini yitirdiğini, hava yolu ile ve drone ile taşımacılığın önemli hâle geldiğini’ konuşup yazmaya başladılar.
Oysa tarih ilmi bize farklı şeyler anlatıyor.

Kartaca nasıl Roma’yı kaynaklarından mahrum bırakma hamlelerini hep deniz alanları üzerinden yapma gayretinde oldu ise, bugün de başat ülkeler rakiplerini denizler üzerinden kontrol etme stratejisini uygulamaya devam ediyorlar.
Akdeniz ve Karadeniz’e en uzun kıyısı olan ülkelerden biri olan Türkiye’nin, günümüzdeki ve gelecekteki konumlanması da elbette bu hakikatten ayrı olmayacaktır.

Bugün yaklaşık 20 ülke ile çevrili olan Akdeniz, 425 milyondan daha fazla bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Dünya ticaretinin 0’u bu denizde cereyan etmekte ayrıca 130.000 gemi bu denizde dolaşmaktadır.
Altı ülke ile çevrili olan........

© Haber7


Get it on Google Play