We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hastalıklı Bakış!

5 0 1
05.04.2019


Washington’dan Türkiye ile alakalı olarak yapılan 3 ayrı açıklama zamanlama, muhteva dil olarak oldukça dikkat çekici.
Arka arkaya yapılan bu açıklamalarda hem içişlerimize karışma ve hem de ülkemize karşı tehdit var. Onlardan ilki, 2 Nisan 2019’da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısına ait. İkincisi, Başkan Yardımcısı’nın 3 Nisan tarihli konuşması. Üçüncüsü de ABD Dışişleri Bakanlığının 4 Nisan’daki beyanatı:
Dışişleri Sözcü Yardımcısı Robert Pallandino, günlük basın toplantısında 31 Mart seçimlerinden sonra gündeme gelen sonuçlara itiraz ve oyların yeniden sayılmasına dair sorulan bir soru üzerine şunları söylemiş:
-İlgili haberleri gördük. Serbest ve adil seçimler her demokrasi için temel esastır. Yeni meşru sonuçların kabul edilmesi de esastır. Bu konuda uzun ve itibarlı bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz.
Bunun adı sırt sıvazlayarak ders, belki de ders verme gayretidir. Bu diplomatik riyakârlığın şifre çözümü şudur: “Demokrasiye uyun, seçim sonuçları meşrudur, gereğini yapın, İstanbul’u CHP’ye teslim edin!..”
Soru, büyük ihtimalle muvazaalıdır, çanak sorudur. Sözcü muavini bilmez mi ki partilerin sandık sonuçlarına itiraz etmesi ve oyların yeniden sayılması da demokratiktir ve hukuktan doğan bir haktır, yapılanlar da hâkim teminatıyla meşruiyeti yerli yerine oturtmak içindir. Ayrıca hatırlamaz mı ki kendi memleketinde Albert A. Algore ile George W. Bush arasında cereyan eden başkanlık........

© Haber7