We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhur, batılda ittifak etmez!

7 0 1
25.03.2019


Lisan, işte böyle bir hakikattir. Yazımızın başlığı, dört kelimeden meydana geliyor. Onlardan yalnızca sondaki “etmez” fiili Türkçe, diğer üçü ise Arapça’dır...
Bir lügatte mevcut olup da o dilin aidiyetine mensup bir insanın düşünce ve duygusunu en doyurucu biçimde ifade eden kelime, o insanın mensubu olduğu milletin özbeöz malıdır.
Ümmetin cevheri bu milletin yanlışta fikir birliği etmeyeceğini en isabetle tesbit eden cümle, başlıktaki ibaredir. Zira o ibarenin aslı, Peygamberler Peygamberi Muhammed aleyhisselama aittir. Peygamberler dâhil; gelmiş, geçmiş ve gelecek her insandan her bakımdan üstün olan Sevgili Peygamberimizin yüksek vasıflarından biri de konuşmadaki fesahat ve belagatları ve az sözle çok mana ifade edebilme güzellikleridir.
Hazreti Resul, şöyle buyurmaktalar:
-Benim ümmetim, batılda ittifak etmez!
Açık, kesin ve net bir hüküm!
Bu nasıl muhteşem bir hükümdür ve ümmete tanınmış ne büyük bir kredidir? O, Şanlı Peygamber, ümmetine, kendisini sevip-sayıp yolunda gidenlere öylesine güveniyorlar ki o güvenle yol gösterici bu vecizeyi, kendilerine tabi her mü’minin ufkuna billurdan bir mahya gibi asmaktalar.
“Acaba, diyoruz, Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan’a Cumhur İttifakı adıyla ortak siyaset yaparak sandığa gitmeyi teklif ederken bunları düşünmüş müydü? Tayyip Erdoğan, teklifi kabul ederken bunları düşünmüş müydü?”
Kelime kelime, cümle cümle o an böyle düşünmemiş olabilirler ama şüphe yok ki O’nun ümmetinden olma imtiyazının kazandırdığı irfan, basiret ve melekeyle “Cumhur İttifakı” cümlesi, hem teklif ve hem de kabul edilmiştir.
Ümmetin seçkin unsuru Türk milleti, cümledeki “Cumhur”dur. Bu cumhur, bu millet, hür iradesini kullanabildiği her zaman batılda değil hakta,........

© Haber7