We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enerjide dev hamle…

8 1 0
20.11.2018


Dünyanın belli coğrafyalarında, petrol ve doğalgaz nakledecek boru hatlarının inşası ve işletilmesi hiç kolay bir şey değil. Öyle ki, devasa projeler bazen ölü doğar. Mesela Nabucco Projesi çoktan tarih oldu!..

Enerji tedarikinde büyük oranda dışa bağımlı olan Türkiye, son yıllarda peş peşe dev hamleler gerçekleştirdi… Bilindiği üzere enerji meselesi ülkeler için bir ulusal güvenlik konusudur. Dolayısıyla petrol ve doğalgaz gibi stratejik maddelerin temininde yüksek oranda dışa bağımlı olan, hele hele bu alanda kaynak çeşitliliğine sahip olamayan ülkeler için, her zaman yüksek riskler söz konusudur… Nitekim birkaç yıl önce Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren kriz, bu tehlikeyi bariz şekilde ortaya koymuştu. Ukrayna halkı soğuk kış günlerinde ayazda kalma durumu ile yüz yüze gelmişti… Rusya’nın günün birinde vanayı kapatması durumunda, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin nasıl bir zorlukla karşılaşacağını tahmin etmek zor değil. Yakın zamanlara kadar, doğalgaz alanında yüzde 57 oranında Rusya’ya bağlı olan Türkiye için de aynı problemlerin mevcudiyeti tartışma götürmez. Türkiye bu riski azaltmak için kaynak çeşitliliğine giderek, Cezayir, Nijerya (geçmişte Mısır), İran ve şimdilerde Azerbaycan gibi ülkelerden doğalgaz ithal ediyor… Ancak hâlâ daha Rusya’ya olan doğalgaz bağımlılığımız yüksek oranda.
Enerji alanında büyük projeleri hayata geçirmek hiç de kolay değil. Zira meselenin ekonomik yönü kadar, siyasi ve güvenlik yönü de çok önem taşır. Mesela Hazar ve Orta Doğu projesini Batı’ya taşıyacak Nabucco Projesini hatırlayanınız var mı? (Türkiye – Bulgaristan – Romanya – Macaristan – Avusturya........

© Haber7