We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya’nın Günah Galerisi

5 12 10
09.03.2022

Rusya, dünyanın itirazlarına aldırmadan Ukrayna’yı yakıp yıkarak işgal ediyor.

Gözlerimizin önünde koskoca bir ülke yok ediliyor; şehirler, kasabalar, köyler, binalar füzelerle, bombalarla vurulup yaşanmaz hale getiriliyor.

İnsanlar kendi derdine düşüyor; açlık, susuzluk, soğuk, evsizlik, vatansızlık ve ölen yakınlarının acısıyla yollarda veya soğuk bodrumlarda telef oluyor.

Yakın geçmişte bundan daha beterlerini, viraneye çevrilen şehirleri de gördük; Bağdat, Halep, Kabil, Gazze, Hama, Halepçe, Srebrenitsa, Sana, Trablus, Grozni bu şehirlerden bazıları.

Bu şehirlerde milyonlarca insan öldürüldü, vatansız kalan milyonlarcası da acılarına sarınıp, açlık sınırında yaşayan mülteciler olarak çadırlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Fakat ilginçtir ki Adem oğlu yaralarını sarıyor, binalarını yeniden yapıyor, şehirlerini ayağa kaldırıyor ve bir şekilde hayat devam ediyor.

Dünyaya yeni gelen insanlar, kendilerinden önce yaşananları bir buzlu camın ardından seyreder gibi seyrederek yaşıyorlar.

Şu son iki yüzyılda halkı Müslüman olan ülke ve şehirlerde yaşanan acıları dağlara yükleseniz dayanamaz, yıkılırlardı.

Madem insan yıkılmıyor, her şey geçiyor, şehirler onarılıyor, yaralar sarılıyor, insan yeniden toparlanıp hayatını sürdürüyor, öyle ise olması gereken nedir, Müslüman ne yapmalı?

Üç şeyi yapmalı, şu üç altın kuralı mutlaka hayatına katarak yaşamalı Müslüman:

1- Bölünüp, parçalanıp gücünü kaybetmemeli.

2- Savaşa hazırlık yapmalı, barış masalları ile uyumamalı.

3- Unutkan olmamalı, geçmişteki acıların tekrar yaşanabileceğini aklında tutarak yaşamalı.

Müslümanların bir savaş hafızası olmalı.

Kin ve nefret için değil, unutup aldanmamak için, sürekli hazırlıklı olmak için.

Bugün Ukrayna’yı yakıp yıkan, zayıfın da haklı olabileceğini değil, sadece güçlünün haklı olduğunu(!), gücünü dayatarak ortaya koyan Rusya’nın geçmişte bize neler yaptığını da........

© Haber7


Get it on Google Play