We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Meğer bir balonmuş!

2 0 0
25.04.2022


Bir süredir Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine inanmak istemeyenler için ENAG adlı bir oluşum paralel enflasyon rakamları açıklıyor.
TÜİK'in yüzde 61 dediği mart ayı enflasyon rakamlarını, ENAG yüzde 142 diye duyurmuştu.
Sahi kimdir bu ENAG, nerede bulunur, çalışma prensipleri nelerdir?
Habertürk yazarı Kemal Öztürk, hafta içinde güzel bir gazetecilik örneği sergileyerek bu soruları yetkilisine sordu.
Bütün muhalif medyanın yere göğe sığdıramadığı ENAG meğer bir kurum bile değilmiş.
Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Yeditepe Üniversitesi'nde iki doktora öğrencisiyle bir sistem kurmuş.
Araştırmalar beş altı metrekarelik bir odada, tek bir bilgisayarla, -evet evet yanlış duymadınız- yıpranmış eski bir dizüstü bilgisayarla yapılıyormuş.
Ekip, verileri marketlerin internet siteleri üzerinden topluyormuş. Ürün fiyatlarının ’i webden, ’u TÜİK’ten alınıyormuş.
ENAG'lı akademisyenler bakkalın, manavın, kasabın yüzünü görmeden, sıfır saha araştırmasıyla enflasyon açıklıyormuş.
TÜİK ise şubat başında enflasyon için "81 ilde, 225 ilçede, 27 bin 261 iş yeri ve 4 bin 274 konuttan (kira), 409 madde, 904 madde çeşidi için her ay yaklaşık 560 bin 392 fiyat derleneceğini" duyurmuş; barkod verilerinin de derleme sürecine entegre edildiğini açıklamıştı.
TÜİK'in verilerini sorgulayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Kurumun enflasyon hesabında gıdanın oranı yüzde 25,32, konutun ise 14,12. Bunlar halkın en büyük gider kalemini teşkil ediyor. Savaş başlayalı beri ikisi de uçtu. Bunların oranı niye düşük diye bir vatandaş olarak merak ediyorum mesela... Ama bu demek değildir ki TÜİK'e güvenilmez!
Araştırma safhasındaki, onaylanmamış bir doktora tezi çalışmasını yüzlerce analistin görev yaptığı koca bir kurumla mukayese etmek büyük bir ayıp!
Üniversitelerimizin araştırma yapması, alternatif modeller geliştirmesi kıymetli bir şey. Fakat ipin ucu spekülasyona........

© Haber7


Get it on Google Play