We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pençe-Kilit Operasyonu ve Erbil ile Bağdat'ın etkisi

3 0 0
19.04.2022

Türk Silahlı Kuvvetleri dün gece yarısından itibaren Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik yeni bir operasyon başlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri dün gece yarısından itibaren Kuzey Irak’taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik yeni bir operasyon başlattı.

Operasyon bölgesi bu kez Hakkâri ile sınır olan Kuzey Irak’taki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgeleri.

2019’da başlatılan Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan operasyonlarının devamı niteliğindeki bu operasyon da aynı şekilde hem havadan hem de karadan yürütülüyor.

Yeni operasyonun ismi ise dikkat çekici; Pençe-Kilit.

Gerek operasyon kapsamındaki bölgelerin terör örgütünün ana kamplarının bulunduğu Kandil bölgesine giden yollar olması gerekse de operasyonun adında geçen “kilit” ifadesi, bunun Kandil’e yönelik daha büyük bir operasyonun önünü açmaya yönelik bir ön operasyon olma ihtimalini düşündürtüyor.

Bu bölgelerin terör unsurlarından temizlenerek kontrol altına alınması halinde, bahar aylarıyla birlikte Türkiye’ye yönelik terör eylemleri hazırlığı içinde olan PKK’nın bu amaçlarının önlenmesinin yanı sıra Kandil bölgesinin ablukaya alınması da sağlanmış olacak.

Bu sayede PKK’nın nefes borusu da önemli ölçüde kesilmiş olacak zira bu hat aynı zamanda Kandil’in yerleşim bölgeleriyle lojistik bağını da sağlayan ana hatlardan birisi.

28 Mayıs 2019’ta başlatılan Pençe operasyonlarıyla bugüne kadar terör örgütüne çok ağır zayiatlar verdirildi.

Bu bölgedeki yüzlerce terör unsurunun etkisiz hale getirilmesinden daha önemlisi örgütün eylem kabiliyeti önemli ölçüde zayıflatılarak ve terör unsurlarının Türkiye’ye sızıp eylem yapma girişimlerine de büyük darbeler indirildi.

Terör örgütü PKK, uzun........

© Haber7


Get it on Google Play