We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Memorandum, PKK'nın sıkışması, HDP kongresi ve Demirtaş

3 0 0
09.07.2022

Türkiye ile NATO'ya üyelik süreçleri başlayan İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan memorandum sonrası terör örgütü PKK'da ciddi bir telaş gözleniyor.

Türkiye ile NATO’ya üyelik süreçleri başlayan İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan memorandum sonrası terör örgütü PKK’da ciddi bir telaş gözleniyor.

Bu telaş halinin iki boyutu var.

Birincisi örgütün Avrupa’daki yapılanmalarına yönelik ciddi baskıların başlayacağı endişesi.

İkincisi ise Irak ve Suriye’deki silahlı yapılanmalarına yönelik daha büyük ve kapsamlı operasyonlar başlaması ve bu operasyonlar karşısında destekçileri Avrupa ülkelerinin sessiz kalacağından duydukları korku.

İsveç ve Finlandiya hükümetlerinin, Türkiye’ye verdikleri sözleri tutacaklarına dair güçlü açıklamalar, her iki ülkenin terör konusundaki mevzuatlarında ciddi değişikliklere gideceğine dair işaretler ve Türkiye’nin iadesini talep ettiği terör suçlularıyla ilgili sürecin başlaması, PKK’daki korku ve endişenin yersiz olmadığını gösteriyor.

Terör örgütünün bu konudaki en önemli umudu, özellikle İsveç parlamentosundaki destekçisi aşırı sol grupların harekete geçerek hükümeti düşürmeleri yönündeki beklenti.

Uzun yıllardan bu yana Türkiye düşmanlığıyla zehirlenen İsveç’te böyle bir durumun gerçekleşme olasılığı yok değil.

Hafta içinde bazı Sol Parti milletvekilleri bir yaz kampında PKK ve YPG sembolleriyle poz verip fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşmaları, Stockholm’da ciddi tartışmalara yol açtı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “aşırı derecede uygunsuz” diye nitelendirdiği olayla ilgili olarak Sol parti milletvekillerini kınarken, “PKK sadece İsveç’te değil AB ülkelerinde de terör örgütleri listesinde. Bu örgüt birçok masumun canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol parti PKK eylemini derhal bırakmalıdır.” şeklinde ifadeler kullandı.

Anderson, açıklamasında her kadar YPG adını kullanmaktan imtina etse de gerek söz konusu PKK destekçisi milletvekillerinin verdiği fotoğraf gerekse de bu eksende yürüyen tartışmalar, PKK terörünün Avrupa’da daha yoğun şekilde tartışılmasına hatta Türkiye’nin ısrarla........

© Haber7


Get it on Google Play