We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Roboski" olayı, Kılıçdaroğlu'nun ziyareti ve tartışmalar

4 2 3
11.08.2022

Roboski, Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Ortasu köyünün eski adı.

Türkiye bu ismi, 28 Şubat 2011 gecesi TSK’ya bağlı F-16 savaş uçaklarının bir hava operasyonu sırasında yaptığı bombalama neticesinde mazot kaçakçılığı yapan 34 köylünün yaşamını yitirdiği vahim olay ile biliyor.

Konu, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bu köyü ziyareti ve ziyaret sırasında yaptığı bazı açıklamalar neticesinde yeniden gündemde.

Ziyaret ekseninde yürüyen tartışmalara değinmeden önce, Türkiye’nin yakın tarihinin ve AK Parti iktidarları dönenimin en vahim olaylarından biri olarak tarihe geçen bu olaya dair bazı değerlendirmelere ihtiyaç olduğu kanısındayım.

Birincisi, sözü edilen tarih Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerginleşmeye başlamasının ilk dönemlerine tekabül ediyor.

ABD’nin, iç ve dış politikada bağımsızlıkçı bir çizgi izleyen ve bu konuda kararlı bir tutum sergileyen AK Parti iktidarı ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ciddi şekilde rahatsızlık duymaya ve bu eksende iktidarı yıpratma saldırılarına girişmeye başladığı dönemler.

İkincisi ABD’nin denetiminde olan FETÖ ve unsurlarının başta TSK olmak üzere devletin tüm kurumlarında etkin şekilde faaliyette oldukları dönem.

Üçüncüsü, Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı.

Bu olayla ilgili en kritik ve en önemli konu da bu.

O dönem kamuoyuna çok az yansısa da konuyu takip edenler, Hakan Fidan’ın Mayıs 2010 tarihinde Türkiye’nin en genç MİT Müsteşarı olarak bu göreve atanmasından özellikle İsrail’in büyük rahatsızlık duyduğunu anımsayacaktır.

İsrail ve ABD ile güdümlerindeki çevreler o dönem Hakan Fidan’ın bu görevden alınması konusunda büyük bir çaba içerisine girdiler.

Ve bunun taşeronluğunu da o dönem “cemaat” diye anılan FETÖ üstlendi.

FETÖ ile AK Parti iktidarı ve Erdoğan’ın ilk ve sert şekilde karşı karşıya geldiği konu Hakan........

© Haber7


Get it on Google Play