We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tarımda tehlikenin farkında mıyız?

3 0 0
02.07.2021

1970’li yıllarda Henry Kissinger bir toplantıda “Petrolü kontrol edersen ulusları, tarımı kontrol edersen insanları kontrol edersin” mealinde bir açıklama yapmıştı.

O tarihten bugüne ABD politikaları bu iki stratejik alana yoğunlaştı.

Bugün enerji kaynaklarına ABD’nin yaptığı sıcak müdahalelerin arkasında bu temel düşünce olduğunu görmekteyiz.

Diğer yandan ABD’nin dünyanın en büyük tarım ürünü ihracatçısı olması da tarıma verdiği önemi yansıtmaktadır.

**

Son dönemde yaşanan pandemi krizi tarımın ne kadar hayati bir önem taşıdığını, ülkemizin kapılar kapandığında kendi kendine yetebilmesinin ne kadar anlamlı olduğunu bizzat tecrübe ettirmiştir.

Tarım Bakanlığı belli ölçülerde tarımsal desteklerle çiftçinin yanında olmaya çalışmaktadır. Fakat yaşanılan üretim, tüketim ve fiyat istikrarsızlığı sorunları tarımın bir bütün olarak iyi yönetilemediğini göstermektedir.

Sorunların temel kaynağı; Tarım Bakanlığının rasyonel politikalara ışık tutacak sağlıklı-kapsamlı bir tarım envanterine sahip olmayışıdır.

Şöyle ki; mesela, hangi tarımsal ürünleri ne kadar alanda yetiştirdiğimiz (verimlilik), yıllar itibariyle artış-azalışlar, bu ürünleri üreten çiftçilerin ortalama gelirleri, tarımda gelir dağılımı vs. bilgilerini bulamazsınız.

Gelecek yıl projeksiyonları, nüfus artışına paralel olarak çeşitli tarım ürünleri ihtiyacı ve olağanüstü bir gelişme yaşandığında Türk halkının temel gıda ihtiyacının yerel kaynaklarla ne ölçüde karşılanabileceği gibi soruların cevabı da yok.

**

Şunu açık........

© Haber7


Get it on Google Play