We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa jeopolitiği çökme aşamasında

2 0 0
23.06.2022

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Libya ile Münhasır Ekonomi Bölgesi (MEB) anlaşmasını imzalayıp BM’de onaylattırmasından sonra Avrupa Birliği, Yunanistan’ın ortalığı velveleye vermesinden sonra Akdeniz’de boy göstermeye çalıştı.

Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait Courbet Firkateyni Türkiye’nin bu meşru mavi vatanını ihlal edip bölgede bulunan küçük Türk donanmasını taciz edeyim derken, canını zor kurtardı. O günkü gemi muharebesinin çözümleri konu ile ilgilenen her gazeteci gibi bizim de elimize geçti ve defalarca dönüp dönüp okumuştum. Bilebildiğim kadarıyla köklü hiçbir devletin ordusuna ait bir birlik veya gemi hiç bu kadar kendini rezil etmemişti. Hem baskına gidip hem de kaçarak bütün dünyayı yardıma çağırması, Fransız ordusunun düştüğü aciz durumu çok iyi özetliyordu.

Daha sonra Fransız paraşütçülerinin tatbikatlarda hedeflenen sahalar yerine evlerin çatılarına düşmesi, bu ülke ordusunun savaşma kabiliyetini yitirdiğinin göstergesiydi. Ve bu konu ile ilgili zamanında örneklerle geniş analizler yaptık haber365.com.tr sayfalarında.

Akabinde Almanlar Doğu Akdeniz’de benzer bir güç denemesine girdiler........

© Haber365


Get it on Google Play