We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HAK ve KARDEŞLİK PLATFORMUNUN İNSANLIK ANLAYIŞI

2 0 0
25.09.2021

HAK ve KARDEŞLİK PLATFORMUNUN İNSANLIK ANLAYIŞI

Eğitim ve öğretim temel amacı kendi medeniyetimizin insanını, insanımızı yetiştirmektir.

İnsanın maddi ve manevi iki yönü vardır. Bunun biri eksik olduğunda dengesizlik meydana gelir. Tek kanatlı kuş misali uçamaz ve hayatı anlama ve anlamlı kılma noktasında zayıf kalır. Bu şekilde medeniyetimizin öngördüğü ideal insan modeli yetiştirilemez.

İnsanımız, bilgi, ahlâk ve idealce dünyanın en üstün insanı olmalıdır. Okullar, sadece öğretimin sağlandığı yerler olarak değil, aynı zamanda ahlâkça yüksek, üstün karakterli gencin eğitildiği yerler olarak düşünülmelidir.

Yurt ve millet sevgisiyle dolu, inançlı, merhametli, insanlık sevgisi taşıyan, hayvanlara eziyet etmeyen, onları koruyan, yaratıkların tümüne insanî bir gözle bakan, çalışkan, bilgili, çok yönlü, yeteneğinin kapasitesini sonuna kadar kullanan, teoride en derin, pratiğe de mümkün olduğu kadar en uyumlu bir genç yetiştirme, eğitim ve öğretim programının amacını oluşturmaktadır.

Bu genç, bu insan, hep tek tip ve tek boyutlu bir zihin ve ruh sahibi olacak şekilde yetiştirilmeyip, eleştiri, diyalog, insanca tartışma gibi aydın olmanın özelliklerini kullanmasını bilen, karşısındakinin hakkını teslim eden bir ahlâk ve maneviyat yapısına kavuşturulmuş olmalıdır.

Ruhu, zihni ve ahlâkı tam anlamıyla gelişmiş, bunlar arasında........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play