We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ

1 0 0
25.09.2021

USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ

Önceden hayatımıza yön veren büyükler vardı. Bize ışık olan, yolumuzu aydınlatan, önümüze çıkabilecek muhtemel engelleri nasıl aşabileceğimizi bize öğreten, yol göstericimiz büyükler.

Hayatın her alanında var olan bu ilişkiye, biz usta-çırak ilişkisi diyorduk.

Eğitimden, sanata, kültürden, iş dünyasına kadar bize rehberlik edenler bulunurdu. Kendi edindikleri tecrübeyi kendisinden sonra gelen nesillere aktarma gayretinde olan, gönüllülük esasında çalışan bir müessese idi bu.

Öğrencilik yıllarımı hatırlıyorum. Bizden ileride ki sınıflarda olan büyüklerimiz bizler ile ilgilenir, bize rehberlik ederlerdi. Bu rehberlik sadece derslerimizi kapsamıyordu. Hayata dair her şeyi kapsamakta idi.

Bugün modern dünya da bunun adı “Koçluk Sistemi” oldu. Ve bazı rehber kişiler tarafından ücret ile yapılır oldu. Halbuki biz hiçbir ücret ödemeden, gönüllülük esası dairesinde ve dahası samimiyet çerçevesinde bunu alıyorduk. Usta–çırak ilişkisi içinde geçen hayatta da gelecekteki yaşayabileceğimiz problemler karşısında tecrübe kazanmış olanların öncülüğünde bizde hazırlıklı olmuş oluyorduk.

Bugün yeniden gönüllülük esası çerçevesinde uygulanan bu sisteme dönüş yapmalıyız.

Toplum neredeyse kalabalılar içinde yalnızlaştı. Modern dünyanın içinde her şey metalaştı. Maddi imkanı olanlar modern yüzü koçluk olan ve bu işi yapan insanlardan para karşılığında ilham........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play