We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ULUDAĞ ETEKLERİNE YOLCULUK

2 1 8
03.09.2021

ULUDAĞ ETEKLERİNE YOLCULUK

Geçtiğimiz günlerde birkaç günlük tatil için dostlarımızla Çanakkale’ye uzanmıştık. Dönüş yolunda Bursa Kestel’e uğradık. Kestel’de bulunan Vani Mehmet Efendi’nin kabrini ziyaret ettik. Uzun zamandır uğramayı düşünüyorduk. Bu vesileyle de bu ziyareti gerçekleştirmiş olduk.
Kestel Bursa’nın Ankara-Eskişehir yolu üzerindeki İnegöl’den önce gelen ilçesi. Uludağ’ın eteklerine doğru kurulmuş adeta. Vani Mehmet Efendinin kabrini ziyaret ettikten sonra Uludağ’ın eteklerinde ki Kazancı Mahallesi’ne doğru yöneldik. Burada yeşillikler arasında hizmet veren bir iki tesise uğradık. Öncelikle yemek yemek için tercih ettiğimiz Muhtarın Yeri isimli restaurant hem lezzetiyle hem de hikâyesiyle beni çok etkiledi. Her müessesenin, işletmenin kendine göre bir hikâyesi mutlaka oluyor. Buradaki işletmenin hikâyesi ise bir başka. Kendi ifadelerine göre Muhtarın Yeri’nin hikâyesi şöyle.
1995’li yıllarda bir çınar ağacının altında küçük bir kulübe de başlayan hikâye peşinden hayalleri getirmiş.
O dönemlerde Kestel Kazancı Mahallesi’nde bulunan bir çınar ağacının dalları altında bulunan kulübe de günlük ortalama 50 çay satan bu girişimci insanların mekanına aynı anda 18 misafir gelmiş. Ellerinde 14 adet çay bardağı olan bu insanlar önce ne yapacaklarını şaşırmış, ardından 14 bardak ile 14 misafire çay servisi yapmışlar. Daha sonra çaylarını ilk bitiren 4 misafirin 4 bardağını alıp yıkayarak geri kalan 4 misafire çay........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play