We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MUTLULUK NEREDE

2 0 0
02.06.2021

MUTLULUK NEREDE

Herkesin en büyük özlemi ve arzusu olan mutluluk nedir? Ve nerededir? Sizin için mutluluk kavramı neyi ifade ediyor. Ne yaptığınızda kendinizi mutlu hissediyorsunuz. İnsanlar doğumlarından ölümlerine kadar mutlu olmak isterler. Mutluluk, kişiden kişiye değişen görece bir kavram olsa da Türk Dil Kurumuna göre: “Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu” olarak açıklanmıştır

Aristoteles mutluluğu hissedilebilir bir durumdan ziyade bir hayat tarzı olarak ifade etmeye çalışır ve öyle olduğuna inanırdı.

Stoa felsefesinin kurucusu olan Kıbrıslı Zenon’a göre mutluluk ölçülü davranmaktır. Bununla birlikte tabiata uygun ve sade yaşamaktır. Doğa bize doğruyu gösterecektir. Panteist görüşü benimseyen Zenon, tabiatın içinde Tanrının ve özümüzün olduğunu savunmaktadır.

Herkesin kendince bir anlam yüklediği ve hayallerini süslediği mutluluk neden birçoğumuz için sadece bir özlem olmaktan öte gidememektedir? Hiç şüphesiz değerli olan bir şeyin elde edilmesi de zordur. İnsanlar, değerli bile olsa kolay kazandıkları şeylerin kıymetini çoğu zaman bilemezler. İnsanların büyük çoğunluğu, herkese kısmet olan bazı geçici mutlulukların farkında değildirler. Bundan dolayıdır ki, kalıcı mutluluğun adresi ya bilinmemekte yada yanlış yerlerde aranmaktadır.

Yazımızın bu noktasında mutluluğu çok güzel ifade eden bir hikâyeye yer verelim.

500 kişiye seminer veren bir konuşmacı, konuşmasını sürdürürken aniden konuşmasını keser ve dinleyicilere dönerek sizinle bir grup çalışması yapmak........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play